انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 9 مهر1403 - 5:44am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 148 , 149 , 150 , 151 , 152 , 153 , 154 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوستان . پروفیلی که من برای دستگاهم استفاده گردم 2.5 *3.5 هستش . از این کمتر استحکام نداشت و از این بیشتر از برد دستگاه کم میکنه . تو این شرایط و البته با کمی پایین آوردن آستانه برای افزایش ثبات فلز 15*15 رو توی حدود دو متر و کمی بیشتر میزنه . البته تو خونه و با حضور فلزات بزرگ مثل بخاری و درب آهنی . این مدت یه کم کار دارم . اما حتما نتیجه تست هامو با عکس و فیلم براتون میذارم . اما استفاده از اسکلت آلومنیومی رو به شدت توصیه میکنم( . البته خودم با این منطق که شرکت های بزرگ سازنده فلزیاب های نوع ( TR (Transmitter-Reciver یا اصطلاحا همون Twobox خودمون از اسکلت های آلومنیومی استفاده میکنن . پس ما هم میتونیم :p
که از قضا خیلی هم خوب تونستیم و جواب داد . اگر دستگاهتون برد خوبی داره اما از ساختار بدنه ش راضی نیستتین توصیه میکنم حتما از آلومنیوم برای ساختش استفاده کنین . اما تا حد امکان از اتصالات پیچ و مهره ای استفاده نکنین و از پرچ بهره ببرین . تنها پیچی که من تو این اسکلت استفاده کردم برای اتصال دو قطعه جلو و عقبه که تقریبا زیر دسته میافته .

دوشنبه 6 آبان1392 - 11:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

قيمته توباكس سرجمع بخاي جم كني چقدميشه دوستان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

سه شنبه 7 آبان1392 - 12:23pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام.دوستان چندتا سوال دارم ازتون.یکی اینکه ایا ترانزیستور بی سی 107 با بی سی 108 مشابهند؟اگه نصف مقاومتها رو از نوع یک درصد و نصف دیگه ده درصد بزارم ایرادی نداره؟همچنین خازنها از دو مدل ام کا تی و پلی استر باشند مشکلی نداره؟خازن c1 اگه 400 ولت باشه مشکلی نداره.؟اگه خازنهای بدون پلاریته نباشه میشه الکترولیتی گذاشت؟خازنهای پیکوفاراد از نوع عدسی باشه موردی نداره؟
البته سوالاتم در حد افراد مبتدیه معذرت میخوام.فقط میخوام شک و شبهه هام بر طرف بشه.ممنون میشم جوابم رو بدید

[color=#FF8040]هیچ کس همراه نیست تنهای اول[/color]

سه شنبه 7 آبان1392 - 2:59pm
مدیر کل
مدیر کل

جابر جان 3 خط مطلب نوشتی حالا کلی جوابش هست! :D
بی سی 107 و 108 و 109 مشابه هم هستن هیچ تفاوت محسوسی برای این مدار نداره. از هر ترانزیستور تیپ منفی عمومی دیگه ای هم میشه استفاده کرد.
مقاومتها در این جور مدارات آنالوگ هر چه دقتشون بیشتر باشه ثبات دستگاه بالاتر میره! وگرنه در تست اولیه شاید زیاد فرقی نشون نده. اما مساله تغییر آب و هوا روی مقدار مقاومتها تاثیر میذاره. پس ترجیحا 1 درصد بگیرین. اگر هم نیست خب 5 درصد که همه جا هست! دیگه چرا 10 درصد؟! اون دیگه خطاش خیلی بالاست.
خازنهای ام کا تی و پلیستر هر دو مدل بسیار خوب و با کیفیت هستن. اما نوع ام کاتی اکثرا کیفیت و دقت و پایداری حرارتی بهتری داره. در کل این دو خازن نسبت به سایر انواع موجود در بازار ما از درجه کیفی بالاتری برخوردارن.
خازن 1 بسیار خوبه اگر 400 ولتی باشه. فراموش نکنین برای ولتاژ کار خازن ما همیشه حداقل برامون باید مهم باشه! وقتی میگیم 250 ولت یعنی حداقلش باید این مقدار ولتاژ رو بتونه تحمل کنه. حالا شما 1000 ولت بذارین! اشکالی نداره. فقط خازن بزرگتر و گرانتر میشه.
در این مدار خازنهای 2 و 3 الزاما باید بدون پلاریته باشن! خازن 23 هم ترجیحا بهتره بدون پلاریته باشه ولی الکترولیت هم براش جواب داده.
اون خازنهای پیکوفارادی زیاد نقش حساسی ندارن. میتونن عدسی هم باشن. در اون رنج البته مولتی لایر هم وجود داره توی بازار.

سه شنبه 7 آبان1392 - 3:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال

hamedkk نوشته است:
مدار من بدون افزاینده ولتاژ و فاصله لوپ ها رو ثابت در نظر گرفتم .

hamedkk نوشته است:
تو این شرایط و البته با کمی پایین آوردن آستانه برای افزایش ثبات فلز 15*15 رو توی حدود دو متر و کمی بیشتر میزنه ..

دوست عزیز شما مطمئن هستین که فلز 15*15 رو تو 2 متر میزنه ؟؟؟؟
شما خودتون که گفتین از مبدل استفاده نکردین و این مقدار هم برای دستگاه بدون مبدل معقول نیست میشه جواب سوالم رو بدین ؟

خوشبخت کسی است که خوشبختی دیگران را فراهم سازد

زرتشت

سه شنبه 7 آبان1392 - 8:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جناب سلطان عزیز . من یه تیکه فیبر مسی برام مونده که ابعادش تقریبا 15*15 هستش . شاید یکی دو سانت بیشتر که تاثیر زیادی تو نتیجه نداره و بله مطمئنم تو این فاصله میزنه . البته صدای تغییراتش با هدفون قابل تشخیصه و برای تشخیص صدا بدون هدفون و خیلی واضح و از طریق بلند گو حدودا 30 سانت باید کمترش کنی . اما شما اصل رو بر استفاده از هدفون بذار . چون در عمل صداهایی که از بلندگو میاد خیلی وقتا قابل شنیدن نیست در حالی که فلز رو سنس کرده . این مدار بسیار حساسه و اگه بلد باشی باهاش کار کنی واقعا حرف نداره . ضمنا کیفیت قطعات بویژه خازن ها و درصد خطای مقاومت ها خیلی تو نتیجه تاثیر داره. توصیه های مهندس حمید رو جدی بگیرین :D

چهارشنبه 7 آبان1392 - 12:16am
کاربر فعال
کاربر فعال

hamedkk نوشته است:
جناب سلطان عزیز . من یه تیکه فیبر مسی برام مونده که ابعادش تقریبا 15*15 هستش . شاید یکی دو سانت بیشتر که تاثیر زیادی تو نتیجه نداره و بله مطمئنم تو این فاصله میزنه . البته صدای تغییراتش با هدفون قابل تشخیصه و برای تشخیص صدا بدون هدفون و خیلی واضح و از طریق بلند گو حدودا 30 سانت باید کمترش کنی . اما شما اصل رو بر استفاده از هدفون بذار . چون در عمل صداهایی که از بلندگو میاد خیلی وقتا قابل شنیدن نیست در حالی که فلز رو سنس کرده . این مدار بسیار حساسه و اگه بلد باشی باهاش کار کنی واقعا حرف نداره . ضمنا کیفیت قطعات بویژه خازن ها و درصد خطای مقاومت ها خیلی تو نتیجه تاثیر داره. توصیه های مهندس حمید رو جدی بگیرین :D

سلام دوست عزیز والله چه عرض کنم من که در حیرتم ودر مورد ساخت مدار هم حوصله و دقت خاصی به خرج دادم و خوشحالم که شما به نتیجه مطلوب رسیدین ولی چند پست قبل سوالی پرسیدم که ج نداده بودین که شما از سیم نمره چند استفاده کردین و مقدار خازن 5 رو چه مقدار قرار دادین ؟

خوشبخت کسی است که خوشبختی دیگران را فراهم سازد

زرتشت

چهارشنبه 7 آبان1392 - 12:35am
مدیر کل
مدیر کل

بنظر من هم امکان سنس فلز 15 در 15 از 2 متر بدون مبدل نزدیک به صفر هست! ما بواسطه مبدل جریان جاری شده در سیم پیچ رو 8 برابر کردیم تا برد شده 2 برابر! البته ضخیم گرفتن سیم هم کمک کرده. حالا نمیدونم حامد جان شما چکار کردی؟ راستشو بگو :-w :D

چهارشنبه 7 آبان1392 - 1:40am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جناب سلطان عزیز !
اولا بابت جواب ندادن به سوالتون عذر میخوام. متوجه نشدم دوست گرامی . نمره سیم و تمامی قطعات رو من دقیقا و بدون هیچ تغییری از روی فایلی که مهندس حمید زحمت کشیده بود گذاشتم . سیم نمره 70 و همون 72 دور . خازن 5 هم همونه که تو لیست قطعاته . من معتقد بودم این قطعات طوری انتخاب شدن که اگر کیفیت ساخت خوب باشه نیازی به تغییر نداشته باشن .
اما مهندس حمید عزیز !
یادتونه که مدار اولم ایراد پیدا کرد و گفتم که برای خرید قطعات باید به تهران سفر کنم ؟ اون شب که مدار اینطوری شد خیلی حالم گرفته بود و تصمیم گرفتم تو مدار بعدی حسابی انرژی بذارم و این کارم کردم . بهترین نوع قطعات رو گرفتم و دقیق ترین لحیم کاری عمرم رو انجام دادم. بدون حتی یک ذره روغن لحیم رو برد که اگه بمونه روش خیلی مشکل درست میکنه . برای درست کردن لوپ ها هم از بهترین سیم موجود استفاده کردم و یه شیلد خیلی اساسی روش انجام دادم . به طوری که بعد از پیچیدن سیم پیچ و فویل های آلومنیومی مرغوب ، کابل کواکسیال کرمان رو از بغل بریدم و قسمت شیلدش رو که به صورت افشان هست رو خیلی مرتب در آوردم و دور سیم پیچ پیچیدم و بعد با یه رشته سیم تلفن کاملا محکم کردم . هدفم از گفتن این مساله این بود که من حتی برای شیلد کردن از یه روش بهتر استفاده کردم به طوری که تمام سطح خارجی سیم پیچ پوشیده شده بود . از شیلد کردن داخل جعبه هم که بگذریم که نصف روز کامل طول کشید و از چندین نقطه مختلف به شیلد مدار اتصال دادم تا کیفیت کار بهتر بشه . متاسفانه از مراحل کار عکس تهیه نکردم چون برای تکمیلش خیلی اشتیاق داشتم و اصلا یادم نبود. در کل میخوام بگم که همونطور که خودتون هم میدونین کیفیت ساخت تو نتیجه خیلی تاثیر داره و البته من اصراری بر داشتن این برد برای دستگاهم ندارم و عرض کردم من صداهای خفیفی رو که از هدفون شنیدم رو برای ابتدای سنس فلز 15*15 در نظر گرفتم و اگه بخوام بلندگو رو مد نظر داشته باشم همون 170 سانت رو برای این اندازه فلز در نظر میگیرم که به نظرم خوبه و اصلا دور از دسترس نیست . من هیچ تغییری تو مدار ندادم اما با اطمینان میگم که خیلی با کیفیت و در حد بسیار خوب مدارو ساختم .
در ضمن همه دوستان بویژه مهندسین گرامی خوب میدونن که گذاشتن دستگاه در آستانه صدا و البته ثابت بودن دستگاه شرایط مناسبی برای تست نیست . چون عملا تو بیابون این دستگاهه که حرکت میکنه و به قول آقا مهدی باید برای جلوگیری از حساسیت به خاک مقداری ولوم آستانه رو پایین تر از مرز صدا و سکوت در نظر بگیریم .
حالا مهندس حمید اگه من بگم که با دلتا پالسی که ساختم و با کویل 45 سانتی من همون فلز رو از 135 سانت میزنم این نتیجه چطوره ؟
البته دستگاه کاملا در آستانه هستش و ثبات خیلی کم میشه .

چهارشنبه 8 آبان1392 - 9:18am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

hamedkk نوشته است:
سلام دوستان . پروفیلی که من برای دستگاهم استفاده گردم 2.5 *3.5 هستش . از این کمتر استحکام نداشت و از این بیشتر از برد دستگاه کم میکنه . تو این شرایط و البته با کمی پایین آوردن آستانه برای افزایش ثبات فلز 15*15 رو توی حدود دو متر و کمی بیشتر میزنه . البته تو خونه و با حضور فلزات بزرگ مثل بخاری و درب آهنی . این مدت یه کم کار دارم . اما حتما نتیجه تست هامو با عکس و فیلم براتون میذارم . اما استفاده از اسکلت آلومنیومی رو به شدت توصیه میکنم( . البته خودم با این منطق که شرکت های بزرگ سازنده فلزیاب های نوع ( TR (Transmitter-Reciver یا اصطلاحا همون Twobox خودمون از اسکلت های آلومنیومی استفاده میکنن . پس ما هم میتونیم :p
که از قضا خیلی هم خوب تونستیم و جواب داد . اگر دستگاهتون برد خوبی داره اما از ساختار بدنه ش راضی نیستتین توصیه میکنم حتما از آلومنیوم برای ساختش استفاده کنین . اما تا حد امکان از اتصالات پیچ و مهره ای استفاده نکنین و از پرچ بهره ببرین . تنها پیچی که من تو این اسکلت استفاده کردم برای اتصال دو قطعه جلو و عقبه که تقریبا زیر دسته میافته .

فلز 15*15 رو تو 2 متر :ymapplause:
یه عکس از داخلش بزار ببینیم چه خبره؟ :D
خیلی عالیه موفق باشی

چهارشنبه 8 آبان1392 - 9:27am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 148 , 149 , 150 , 151 , 152 , 153 , 154 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 5 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure