انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 8 مهر1403 - 1:59am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 154 , 155 , 156 , 157 , 158 , 159 , 160 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

سامان جان این که مساله مهمی نیست! :D قبلا هم عرض کردم شما میتونین قدرت صدا رو با کم کردن مقاومت 39 افزایش بدین. مثلا میتونین بجای 220 اهم از مقاومت 100 اهم استفاده کنین. باقی قضیه دیگه کاملا بستگی به بلندگویی که استفاده کردین داره! بعضی بلندگوها کلا ضعیف هستن و برای قدرت بیشتر باید تعویض بشن.

پنج شنبه 16 آبان1392 - 5:22pm

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان بخصوص مهندس حمید
من دوباره فیبرو از نو ساخته و مدار رو با قطعات جدیدتر و بهتر و با دقت چندین برابر قبل مونتاژ کردم و نیز بنا به توصیه دوستان از خازن های ولتاژ بالا یعنی برا خازن c18 از 1.5 نانو 1600 ولت برا خازن c1 از خازن mkt 47 نانو 630 ولت و برای خازن C5 از خازن mkt 470 نانو 800 ولت و برا خازن C5 از خازن الکترولیتی 470 میکروفاراد 200 ولت استفاده کردم .

ولی همانند مشکل قبلی ( آش همون و کاسه همون ) - یعنی با افزایش ولتاژ تا 24 ولت من کاهش فرکانس و ولتاژ AC دارم (افزایش دمای تی 1 و تی 2 تا حداکثر 80 درجه(البته تو دیتاشیتش نوشته تا 150 درجه تحمل داره) ). و بنابراین به دلایل زیر رسیدم .
1- یکی از قطعات رو من هر بار درست جا نمی زارم (کدام قطعه )؟
2- مولتی متر من درست نشون نمیده ( فک نکنم ) ؟
3- دستگاه رو من هنوز روی اسکلت نبردم و رو زمین تست میکنم ( چه ربطی داره ) ؟
4- لوپ هارو درست نپیچیدم ( که انوم با اهمتر 4.1 اهم نشون میده هر دوتاش) ؟
5- مرغوب نبودن دو ترانزیستور 2n2219A (شاید) ؟

جمعه 16 آبان1392 - 12:06am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

renosa900 نوشته است:
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان بخصوص مهندس حمید
من دوباره فیبرو از نو ساخته و مدار رو با قطعات جدیدتر و بهتر و با دقت چندین برابر قبل مونتاژ کردم و نیز بنا به توصیه دوستان از خازن های ولتاژ بالا یعنی برا خازن c18 از 1.5 نانو 1600 ولت برا خازن c1 از خازن mkt 47 نانو 630 ولت و برای خازن C5 از خازن mkt 470 نانو 800 ولت و برا خازن C5 از خازن الکترولیتی 470 میکروفاراد 200 ولت استفاده کردم .

ولی همانند مشکل قبلی ( آش همون و کاسه همون ) - یعنی با افزایش ولتاژ تا 24 ولت من کاهش فرکانس و ولتاژ AC دارم (افزایش دمای تی 1 و تی 2 تا حداکثر 80 درجه(البته تو دیتاشیتش نوشته تا 150 درجه تحمل داره) ). و بنابراین به دلایل زیر رسیدم .
1- یکی از قطعات رو من هر بار درست جا نمی زارم (کدام قطعه )؟
2- مولتی متر من درست نشون نمیده ( فک نکنم ) ؟
3- دستگاه رو من هنوز روی اسکلت نبردم و رو زمین تست میکنم ( چه ربطی داره ) ؟
4- لوپ هارو درست نپیچیدم ( که انوم با اهمتر 4.1 اهم نشون میده هر دوتاش) ؟
5- مرغوب نبودن دو ترانزیستور 2n2219A (شاید) ؟

سلام
با اجازه مهندس حمید
اگر بدون افزاینده فرکانس داری و مدارت سنس میکنه شاید این مطالب مفید باشند.
شما زحمت بکش به جای مدار افزاینده از یه باطری دیگه استفاده کن. شاید مشکل از مدار افزاینده است. من از یه مدار افزاینده دیگه استفاده کردم مشکلم تقریبا رفع شد. البته مشکل دمای ترانزیستورها رو با هیت سینک میشه رفع کرد اما بهتر اینه که به جای 2219 از 2n 3055 استفاده کنید.
اینا تجربیات من بود و امیدوارم برای شما مفید باشند.

جمعه 16 آبان1392 - 1:29am
مدیر کل
مدیر کل

renosa900 عزیز خازنهای ولتاژ بالا کمکی نمیکنه و به جز خازن 1 هیچ کدوم این خازنها لازم نیست ولتاژ بالا باشن! بنده قسمت فرستنده رو کامل محاسبه کرده بودم وگرنه که به افزایش برد دست پیدا نمیکردیم!
مشکل شما اگر با مبدل هست که در صفحه قبل عرض کردم طبق ساخت و تستهای بنده سیم پیچ اصلی مبدل حتما باید 1 میلی هانری نوع بشکه ای باشه! نوع توروئیدی که قبلا توضیح داده بودیم در اون قسمت خاص جواب خوبی نمیده. البته توصیه علیخان رو هم در نظر بگیرین که میتونین بجای مبدل ؛ از باطری جدا استفاده کنین ببینین مشکل پابرجاست یا نه؟ طریقه اتصال هم اهمیت داره. شما سیم منفی مبدل رو باید به منفی باطری اصلی وصل کرده باشین. یعنی منفی مبدل بین اصل مدار و مبدل و فرستنده مشترک هست و نیاز به اتصال سیم جدا بعنوان منفی فرستنده نیست. مقاومت 1 رو هم کلا خارج میکنین و ولتاژ مثلا 24 خروجی مبدل رو به اون نقطه ای که مشخص شده و سر کلکتور ترانزیستور 1 هست متصل میکنین.
ترانزیستورهای 2219 نباید تا این حد داغ کنن! محض احتیاط شما با ولتاژ 18 ولت تست کنین که نباید اصلا اشکالی از نظر داغ کردن یا سوختن پیش بیاد. اما حرارتی که شما فرمودین میتونه به معیوب شدن ترانزیستورها منجر شده باشه. نکته خاص دیگه ای نیست و به هیچ قسمت دیگه مدار هم ارتباط نداره. سالم بودن و درست بودن مقدار قطعات ترانزیستور 1 و 2 و خازنهای 1 و 2 و 3 و 5 و مقاومتهای 2 و 3 و البته خود لوپ فرستنده در ساخت فرکانس و ولتاژ مناسب خروجی فرستنده نقش دارن. یعنی این قسمت رو از باقی مدار هم جدا کنین باید عینا کار بکنه!
جهت ترانزیستورهای 1 و 2 اگر 2219 باشن که کاملا مطابق تصویر روی فیبر هست. خازنهای 2 و 3 حتما باید بدون پلاریته باشن. دیگه بنظر من اون قسمت فرستنده هیچ نکته دیگه ای نداره! ضمن اینکه بعضی مولتی مترها ممکن هست وقتی ولتاژ بالا میره عدد فرکانس یا خود ولتاژ رو درست نشون ندن که در این صورت معیوب هست و البته احتمال بسیار ضعیفیه.

جمعه 17 آبان1392 - 4:17am

حمید نوشته است:
renosa900 عزیز خازنهای ولتاژ بالا کمکی نمیکنه و به جز خازن 1 هیچ کدوم این خازنها لازم نیست ولتاژ بالا باشن! بنده قسمت فرستنده رو کامل محاسبه کرده بودم وگرنه که به افزایش برد دست پیدا نمیکردیم!
مشکل شما اگر با مبدل هست که در صفحه قبل عرض کردم طبق ساخت و تستهای بنده سیم پیچ اصلی مبدل حتما باید 1 میلی هانری نوع بشکه ای باشه! نوع توروئیدی که قبلا توضیح داده بودیم در اون قسمت خاص جواب خوبی نمیده. البته توصیه علیخان رو هم در نظر بگیرین که میتونین بجای مبدل ؛ از باطری جدا استفاده کنین ببینین مشکل پابرجاست یا نه؟ طریقه اتصال هم اهمیت داره. شما سیم منفی مبدل رو باید به منفی باطری اصلی وصل کرده باشین. یعنی منفی مبدل بین اصل مدار و مبدل و فرستنده مشترک هست و نیاز به اتصال سیم جدا بعنوان منفی فرستنده نیست. مقاومت 1 رو هم کلا خارج میکنین و ولتاژ مثلا 24 خروجی مبدل رو به اون نقطه ای که مشخص شده و سر کلکتور ترانزیستور 1 هست متصل میکنین.
ترانزیستورهای 2219 نباید تا این حد داغ کنن! محض احتیاط شما با ولتاژ 18 ولت تست کنین که نباید اصلا اشکالی از نظر داغ کردن یا سوختن پیش بیاد. اما حرارتی که شما فرمودین میتونه به معیوب شدن ترانزیستورها منجر شده باشه. نکته خاص دیگه ای نیست و به هیچ قسمت دیگه مدار هم ارتباط نداره. سالم بودن و درست بودن مقدار قطعات ترانزیستور 1 و 2 و خازنهای 1 و 2 و 3 و 5 و مقاومتهای 2 و 3 و البته خود لوپ فرستنده در ساخت فرکانس و ولتاژ مناسب خروجی فرستنده نقش دارن. یعنی این قسمت رو از باقی مدار هم جدا کنین باید عینا کار بکنه!
جهت ترانزیستورهای 1 و 2 اگر 2219 باشن که کاملا مطابق تصویر روی فیبر هست. خازنهای 2 و 3 حتما باید بدون پلاریته باشن. دیگه بنظر من اون قسمت فرستنده هیچ نکته دیگه ای نداره! ضمن اینکه بعضی مولتی مترها ممکن هست وقتی ولتاژ بالا میره عدد فرکانس یا خود ولتاژ رو درست نشون ندن که در این صورت معیوب هست و البته احتمال بسیار ضعیفیه.

ممنون مهندس حمید از پاسختون

سیم پیچ اصلی مبدل چون من به نوع توروئیدی دسترسی نداشتم همون سیم پیچ با فریت 1.8 سانتی و 36 دور سیم لاکی 0.70 درست کردم و افت ولتاژ از این بابت ندارم و تا 40 ولت هم بالا میره . اتصالش هم درسته چون منفی با باطری مشترکه من فقط سیم مثبت رو از مبدل میگیرم به نقطه VT با یه نویز گیر وصل می کنم البته کلا" مقاومت 1 رو حذفش کردم و خازنهای 1 و 2 و 3 و 5 هم از نوع MKT بدون پلاریته می باشند فقط مقاومت های 2 و 3 رو من 10Kگذاشتم (بدون تغییر ) و همچنین جهت ترانزیستور ها رو نیز طبق تصویر روی فیبر قرار دادم و در مورد مولتی متر هم تا ولتاژ 18 الی 20 ولت من فرکانس حدود 11 الی 13 کیلو هرتز دارم و ولتاژAC در حدود 46 تا 49 ولت دارم ولی با افزایش ولتاژ بعد از اون هم فرکانس پایین میاد و هم ولتاژ AC
اگه مشکا از مولتی متر باشه فک نکنم تا اون رنج هم درست نشون بده ؟؟؟؟ و یه سوال دیگه اگه مبدل مشکل داشته باشه منجر به داغ شدن تی 1 و تی 2 میشه ؟
و نیز چون من این مدار رو دو بار درستش کردم با قطعات جدا از هم ولی هر بار همین مشکل رو داشتم ممکن نیست قطعه ای رو اشتباهی جا انداخته باشم در هر دو مورد ؟
عکسشم میزارم اگه چیزی هم فهمیدین به ما هم بگین البته چون خازن ها جا نمیشدن من یه فیبر دیگه برا اونا درست کردم تا راحت تر بشه نصبشون کرد

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 17 آبان1392 - 2:58pm
مدیر کل
مدیر کل

خب دوست عزیز ظاهرا قطعات که درست هستن ولی شما واقعا توقع دارین در یک اسیلاتور حساس که کاملا به اون خازنها وابستگی داره ؛ وقتی خازنها رو با سیمکشی خارج از برد اصلی نصب میکنین ؛ درست کار بکنه؟! :D هیچوقت چنین اشتباهی رو در هیچ مدار فرکانسی انجام ندین! اون خازنها حتما هر جور هست باید با فاصله خیلی نزدیک و سیمکشی کوتاه تا خود ترانزیستورهای 1 و 2 باشن.
در مورد سیم پیچ اصلی مبدل ( نه نویزگیر) چیزی که شما فرمودین همون توروئید هست! اگر در حین کار و وصل بودن مبدل مشکل ولتاژ ندارین و آیسیش هم بیش از حد داغ نمیکنه که خب درسته. وگرنه با سلف بشکه ای درست میشه.

جمعه 17 آبان1392 - 4:17pm

خوب مهندس شما بالاتر فرمودین که ولتاژ خازن ها زیاد مهم نیست بالای بالا باشن !
من هم ابتدا خازن هایی که یکم پایین تر بودن رو مدار نصب کرده بودم که همون قضیه بود . بعدش که بنا به فرمایش دوست عزیزمون با هزار زحمت خازنهای ولتاژ بالا رو پیدا کردم بازم همون قضیه هستش.!!!
در ضمن آی سی مدار مبدل من اصلا" گرم نمیشه چه برسه که داغ هم بکنه.
حالا بر آن شدم که از هیت سینگ برا ترانزیستورها استفاده کنم آیا به نظر شما چون هیت سینگ ها از جنس آلومنیوم هستن خللی در کارکرد مدار به وجود نمیارن ؟ همچنین مهندس عزیز زمانی که ولتاژ رو تا 15 ولت پایین میارم ترانزیستورها کمتر گرم می شن تا 60 درجه

جمعه 17 آبان1392 - 5:15pm
مدیر کل
مدیر کل

خب پس اشکال مدار شما نمیتونه از قطعات قسمت فرستنده باشه. هیت سینک خللی ایجاد نمیکنه بشرطی که هیت سینک دو ترانزیستور به هم اتصال نداشته باشن.
شما ولتاژ مبدل رو تا حدی که میتونی بیار پایین مثلا میشه روی 12 یا 13 ولت هم بذاری. اگر باز هم درست کار نکرد ایراد از افزایش ولتاژ نیست بلکه از مبدل هست! بشرطی که مدار شما با ولتاژ معمولی درست کار بکنه.
در ضمن با 15 ولت فکر نمیکنم اصلا این ترانزیستورها داغ بکنن.

جمعه 17 آبان1392 - 6:01pm

با سلام مجدد و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز
مهندس میشه یه خواهشی از شما کنم
فرض کنید من مدار تو باکس رو با توجه به فایل اول بدون هیچگونه تغییرات و حتی با همون ترانزیستورهای bc107 درستش کردم( بدون کوچکترین تغییر ))
مهندس حمید میشه لطف کنید تمام تغییرات قطعات رو با جزییات کامل یکبار دیگه اینجا ذکر کنید (آخرین تغییراتی که به برد نهایی رسیده) تا هم کمکی به من و سایر دوستان که در بین این ١۵۶ صفحه گیج شدیم بشه والا از بس این تاپیکو زیر و رو کردم یواش یواش دارم همشو حفظ میشم

جمعه 17 آبان1392 - 9:28pm
مدیر کل
مدیر کل

خب عزیز من فکر کنم بارها همین پرسش رو کردن و بنده هم به نوبه خودم بارها جواب دادم! مگر اینکه شما بخوبی مطالب رو نخونده باشین. البته از تغییراتی که دادین مشخص هست که این کار رو بدرستی انجام دادین. با این همه باز هم تغییرات رو در صورت استفاده از سیستم افزایش برد و مبدل عرض میکنم.

لوپها: 72 دور سیم 0.7 میل پیچیده شده بصورت معمولی
ترانزیستور 1 و 2 : 2N2219A
خازن 1: 47 نانو و بالای 250 ولت
خازن 4: 470 میکرو 50 ولت
خازن 5: 470 نانو
مقاومت 1 حذف شده و ولتاژ خروجی مبدل به نقطه VT وصل میشه.
مقاومت 5: 10 کیلو
ولوم 2: 50 کیلو
اون چند خازن ظرفیت بالا هم که مربوط به دکوپلاژ ولتاژ تغذیه مدار هستن تاثیر محسوسی ندارن!

همه تغییرات همینا بود. به همین راحتی! :D

شنبه 18 آبان1392 - 3:54am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 154 , 155 , 156 , 157 , 158 , 159 , 160 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 22 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure