انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 7 مهر1403 - 9:42pm

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 194 , 195 , 196 , 197 , 198 , 199 , 200 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
استاد
استاد

درود بر شما
طبق معمول با همکاری مهندس حمید برد توباکس برای یک فلز از جنس روی به قطر 8 سانت در هوا به 170 سانتی متر رسیده و برای یک فلز با قطر سه سانتی مترحدود 60 سانت توی هوا رسیده . چنانچه تونستم برد برای فلز با قطر 8 سانتی متر را به 200 سانت برسونم تغییرات نهایی را در سایت قرار میدم نا گفته نمونه که در اتاق این برد را بدست اوردم که نقریبا سه طرف اون فلزات و میز کار قرار دارند و در سقف و کف هم اهن وجود داره

با این حساب کسی از ساختن توباکس ضرر نمیکنه فقط دلیل اصلی عقب نشینی همه برد واقعی بوده و همینطور ساختن که قطعات خوب باید استفاده بشه .ناگفته نمونه که توباکس را اقا مجتبی زحمتش را برای من کشیدند و من فقط تغییرات را تجربی خودم انجام دادم و از طریق علمی هم با کمک مهندس حمید این کار را تقریبا تمام کردم هر چند که هنوز هم این برد مناسب و مورد طبع من نیست

چهارشنبه 2 بهمن1392 - 6:36pm
مدیر کل
مدیر کل

talar نوشته است:
نمی دونم چرا این ساشو ی من کار نمی کنه اقاا حمید .به یه سرنخ رسیدم که فکر کنم کلیید همه مشکلان ساشوی من باشه .دیشب رفتم با یه ادابتور 300 میلی امپر 12 دستگاه رو روشن کردم به محط اینکه ولتاژ مبدل رو میخواستم از 14 بالا ببرم اذابتور کم می اورد و دستگاه کلا خاموش می شد .فکر کنم مصرف دستگاه من خیلی بیشتر از مصرف معمول اعلام شدست.اولا چه طوری میتونم مصرف دستگاه رو اندازه بگیرم. دوما به نظرتون چرا اینجوری این دستگاه من.

خب شما فرمودین ادابتور 300 میلی آمپر! درسته که مصرف مدار نباید در مجموع بیش از 150 میلی آمپر باشه ولی معلوم هم نیست اشکال از ادابتور شما نباشه! :D پس این مساله ملاک نیست. بهرحال برای اندازه گیری جریان باطری شما باید مولتی متر خودتون رو ترجیحا در رنج 10 یا 20 آمپر قرار بدین و در واقع این آمپر متر رو در مسیر سیم مثبت باطری سری ببندین و بعد مدار رو روشن کنین ببینین میزان جریانی که مدار از باطری میکشه چقدر هست.
اگر احساس میکنین مصرف باطری بطور غیر عادی بالاست اول باید اتصالات روی فیبر مدار و مبدل رو چک کنین که اتصالی نداشته باشه. بعد هم چند دقیقه مدار رو روشن بذارین ببینین کدوم قطعه زیاد داغ میکنه. همون قسمت میتونه علت جریانکشی زیاد باشه.

چهارشنبه 2 بهمن1392 - 6:59pm

با سلام خدمت دوستان و مهندس حمید.
از بین دوستان کسی هس که تونسته باشه این فلزیابو درس کنه و نتیجه هم بگیره.؟
اگه نتیجه گرفتین خواهشاً لطف کنین بگین که آیا مدارو بدون تغییر درست کردین یا اینکه تغییری توش ایجاد کردین؟(منظورم از تغییر اینه که مبدل ولتاژ ، یا قطعات مشابه به جای قطعات اصلی استفاده کردین یا ن؟)
با تشکر از همگی دوستان.

چهارشنبه 2 بهمن1392 - 7:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

رامین جان دستگاه رو بنده و خیلی از دوستان دیگه درست کردند و خوب جواب میده من تا 3.5 متر راحت جواب گرفتم البته فلز بزرگتر از جنس مس یا روی نداشتم که امتحان کنم این برای فلز 50 در 50 روی هست ولی هنوز هم دارم روی اون کار میکنم مخصوصا روی اسکلت باید خیلی دقت کنی .در کل اگر این دستگاه رو بسازی و خوب کار کنی هرگز پشیمون نمیشی هم عمق خوبی میزنه هم حساسیت به بغل دستگاه در سنس فلز خیلی کم هست و قدرت سنس در زیر دستگاه هست و این خیلی عالیه.از نظر ساخت هم مدار تغیر یافته توسط استاد حمید رو بساز و قطعات هم فقط مقاومت ها و خازن ها رو کم خطا استفاده کنی کافیه من با ایسی معمولی هم تست کردم جواب میده باز هم سوالی بود درخدمتم.

پنج شنبه 2 بهمن1392 - 12:25am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جاوید نوشته است:
درود بر شما
طبق معمول با همکاری مهندس حمید برد توباکس برای یک فلز از جنس روی به قطر 8 سانت در هوا به 170 سانتی متر رسیده و برای یک فلز با قطر سه سانتی مترحدود 60 سانت توی هوا رسیده . چنانچه تونستم برد برای فلز با قطر 8 سانتی متر را به 200 سانت برسونم تغییرات نهایی را در سایت قرار میدم نا گفته نمونه که در اتاق این برد را بدست اوردم که نقریبا سه طرف اون فلزات و میز کار قرار دارند و در سقف و کف هم اهن وجود داره

با این حساب کسی از ساختن توباکس ضرر نمیکنه فقط دلیل اصلی عقب نشینی همه برد واقعی بوده و همینطور ساختن که قطعات خوب باید استفاده بشه .ناگفته نمونه که توباکس را اقا مجتبی زحمتش را برای من کشیدند و من فقط تغییرات را تجربی خودم انجام دادم و از طریق علمی هم با کمک مهندس حمید این کار را تقریبا تمام کردم هر چند که هنوز هم این برد مناسب و مورد طبع من نیست

آقا جاوید با این تفاسیری که گفتی . نتیجه خوبی بدست آوردی
همین تغییراتی رو که دادی رو هم منتشر کنی خیلی به بچه ها کمک می کنه .

شما همین تغییراتی رو که دادی اعلام کن بزار ما هم انجام بدیم و نتایج رو اعلان کنیم . ببینیم می تونیم همین برد170 شما رو بدست بیاریم . حالا 200 سانت جای خود داره .

پنج شنبه 3 بهمن1392 - 4:16pm
استاد
استاد

mrmr16 نوشته است:
جاوید نوشته است:
درود بر شما

آقا جاوید با این تفاسیری که گفتی . نتیجه خوبی بدست آوردی
همین تغییراتی رو که دادی رو هم منتشر کنی خیلی به بچه ها کمک می کنه .

شما همین تغییراتی رو که دادی اعلام کن بزار ما هم انجام بدیم و نتایج رو اعلان کنیم . ببینیم می تونیم همین برد170 شما رو بدست بیاریم . حالا 200 سانت جای خود داره .

درود بر شما
تقییراتی که انجام شده روی توباکس
لوپ 27در 21 با سیم 1 میل 95 دور و با ظرفیت 5.9 میلی هانری. فاصله دو لوپ از هم 110 سانتی متر البته با لوپ برگتر برد توباکس بیشتر میشه
خازن 1 47 نانو
خازن 5 را 790 نانو گذاشتم
خازن 7 را 70 نانو گذاشتم
دو ترانزیستور 3055 گذاشتم
ولتاز مدار تقویت کننده را 32 ولت گذاشتم
مقاونت 5 را 500 اهم گذاشتم
مقاومت 9 و دیود 5 را یسر کردم مقاومت 39 را به نصف تقلیل دادم تا بلندگو قویتر صداش در بیاد
از میتر 0 تا 50 میکرو استفاده کردم که حساسیت خوبی داره

پنج شنبه 3 بهمن1392 - 10:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جاوید عزیز ممنون و سپاس فراوان @};-
آقا حمید نظرتون درباره این تغییرات چیه ؟

جمعه 4 بهمن1392 - 10:34am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خب تعدادی از تغییرات ایشون بارها عنوان شدن و از طرفی هم بعضیاش نتیجه تستهای ایشون هستن. نظر من به این صورت هست:
1- با کوچک شدن لوپها برد نهایی کمتر و حساسیت به فلزات کوچک هم بیشتر ولی دستگاه هم جمع و جور تر میشه.
2- با افزایش فاصله لوپها برد برای فلزات بزرگتر بیشتر و برای فلزات کوچک کمتر میشه.
3- با افزایش خازن 5 تا حد خاصی قدرت فرستنده بدون افزایش ولتاژ مبدل افزایش پیدا میکنه. اما اگر خازن 5 از حدی هم بیشتر بشه امواج فرستنده بی ثبات میشن. فکر میکنم 680 نانو قابل استفاده باشه.
4- خازن 1 تعیین کننده فرکانس فرستنده و خازن های 6 و 7 تعیین کننده فرکانس گیرنده هستن که باید با هم تنظیم باشن. مقدار اینها بستگی به فرکانس انتخابی داره و البته با تغییر ظرفیت لوپها هم باز لازم هست که تغییر بکنن.
5- استفاده از ترانزیستور 3055 بعنوان ترانزیستور 1 و 2 انتخاب عاقلانه ای نیست. مثل این هست که یک جرعه آب رو با قابلمه بخواین نوش جان کنین! :D وقتی این همه ترانزیستور کوچکتر و ارزانتر در رنج 5 وات یا کمی کمتر و بیشتر میشه استفاده کرد ؛ استفاده از ترانزیستور قدرت گران قیمت بالای 100 واتی کار جالبی نیست ؛ هر چند بخوبی کار میکنه ؛ ولی باور کنین حتی از یک پنجاهم توانش هم در این مدار تحت هیچ شرایطی نمیشه استفاده کرد! پس بنظر من اصلا کار جالبی نیست. شاید قیافه مدار رو قدرتی نشون بده ولی در عمل کار بیشتری صورت نمیده.
6- ولتاژ مبدل بالای 24 ولت بی ثباتی قابل ملاحظه ای ایجاد میکنه. 32 ولت که احتمالا خیلی باید بی ثبات بشه! بهرحال من به جاوید عزیز هم عرض کردم مادامیکه تست در هوا و فلزیاب بصورت ثابت و فلز متحرک باشه این تستها اصلا ارزش واقعی ندارن و جهت دلخوشی ممکنه خوب باشن! اما برای کار روی خاک از جایی به بعد دیگه این قدرت یا حساسیت بیشتر منجر به عدم کارایی کلی هر فلزیابی خواهد شد. توباکس که دیگه جای خود داره!
7- کم کردن مقاومت 5 برعکس کاری هست که ما قبلا انجام دادیم. چرا که با کم شدن این مقاومت حساسیت گیرنده بشدت بالا میره و به دست و فلزات جزئی و تکان هم بوق میزنه. ما اتفاقا این مقاومت رو در گیرنده زیاد کردیم تا بدلیل افزایش قدرت فرستنده ؛ حساسیت گیرنده کمتر بشه و دستگاه به فلزات کوچک حساس نباشه. وگرنه به اون شکل قابل استفاده نیست. اصولا توباکس فلزات کوچکتر از 5 در 5 سانت رو اگر نتونه بخوبی سنس بکنه در عمل و روی خاک خیلی بهتر جواب میده. وگرنه مرتبا بوق خواهد زد و جز دکوری در گوشه منزل کارایی مناسبی نخواهد داشت!
8- یکسره کردن یکی از دو دیود 4 یا 5 و کم کردن یا حذف مقاومت 9 به اندکی حساسیت در میتر در هنگام کاوش منجر میشه. اگر حساسیت میتر شما در حد 0 تا 50 میکرو آمپر نباشه میتونین از این تغییرات برای حساسیت بیشتر در میتر استفاده کنین.
9- کم کردن مقاومت 39 از 220 اهم مثلا به 100 اهم هم بارها عرض کردیم میتونه گزینه ساده ای جهت تقویت صدا در بلندگو باشه.

جمعه 4 بهمن1392 - 12:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون دوست عزیز
بسیار مفید بود

جمعه 4 بهمن1392 - 3:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: El.Dorado
سلام مهندس عزیز اگه میشه لوپ رو با سیم کلفتتر پیچید اگه میشه تعداد دورش رو بفرمایید

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

جمعه 4 بهمن1392 - 3:09pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 194 , 195 , 196 , 197 , 198 , 199 , 200 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 6 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure