انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 9 تیر1403 - 6:14pm

پاسخ به موضوع  [ 27754 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2772 , 2773 , 2774 , 2775 , 2776
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
همونطور که بارها توضیح دادم و در راهنما هم قید کردم اصولا کار با فلزیاب مونو لوپ باید با حفظ فاصله مناسب کویل نسبت به زمین و تلاش در حفظ این فاصله باشه. طبیعتا در شرایط کوهستانی یا وجود شیب این کار مشکل تر هست ولی با رعایت فاصله بیشتر میتونین بخوبی کار کنین. از این گذشته میتر 8 الی 12 که میفرمایین بمعنی سنس بسیار ضعیف و بدون تفکیک هست که حتی در شرایط زمین مساعد هم نمیشه روی اون چندان حساب کرد چه برسه به شرایط کوهستانی! ضمن اینکه این میتر سنس نشون میده شما از درجه حساسیت بالا استفاده کردین. درجه حساسیتی که من بطور معمول برای کاوش واقعی توصیه کردم 12 هست. در راهنما اشاره کردم اصولا چند درجه نهایی حساسیت این دستگاه صرفا جهت تست و حتی عقب نماندن از رقابتهای تست هوایی فلزیابها که بین دوستان رایج هست گذاشته شده تا حرف و حدیثی در این زمینه باقی نمونه. اما واقعیت این هست که با برد نهایی فلزیابها نمیشه روی اکثر زمینها کار کرد. در فلزجو درجات حساسیت نزدیک به هم در نظر گرفته شده طوریکه حتی درجه حساسیت 1 هم نصف برد نهایی رو فراهم میکنه. لذا نگران چند درجه کم کردن حساسیت نباشین. مهم این هست که بتونین با ثبات مناسب کار کنین. نکته دیگه این هست که هر هدفی با فلزیاب سنس میکنین باید دارای مرکزیت سنس باشه. یعنی صرفا محوطه کوچکی رو سنس کنین که از هر طرف روی اون میاین فقط اونجا سنس وجود داشته باشه و در مرکز هم میتر سنس به حداکثر برسه. اکثر قریب به اتفاق خطاهای مربوط به ذرات یا به هم خوردن بالانس و امثالهم دارای چنین حالتی نیستن و براحتی میشه تشخیص داد.

پنج شنبه 24 خرداد1403 - 12:41pm

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
همونطور که بارها توضیح دادم و در راهنما هم قید کردم اصولا کار با فلزیاب مونو لوپ باید با حفظ فاصله مناسب کویل نسبت به زمین و تلاش در حفظ این فاصله باشه. طبیعتا در شرایط کوهستانی یا وجود شیب این کار مشکل تر هست ولی با رعایت فاصله بیشتر میتونین بخوبی کار کنین. از این گذشته میتر 8 الی 12 که میفرمایین بمعنی سنس بسیار ضعیف و بدون تفکیک هست که حتی در شرایط زمین مساعد هم نمیشه روی اون چندان حساب کرد چه برسه به شرایط کوهستانی! ضمن اینکه این میتر سنس نشون میده شما از درجه حساسیت بالا استفاده کردین. درجه حساسیتی که من بطور معمول برای کاوش واقعی توصیه کردم 12 هست. در راهنما اشاره کردم اصولا چند درجه نهایی حساسیت این دستگاه صرفا جهت تست و حتی عقب نماندن از رقابتهای تست هوایی فلزیابها که بین دوستان رایج هست گذاشته شده تا حرف و حدیثی در این زمینه باقی نمونه. اما واقعیت این هست که با برد نهایی فلزیابها نمیشه روی اکثر زمینها کار کرد. در فلزجو درجات حساسیت نزدیک به هم در نظر گرفته شده طوریکه حتی درجه حساسیت 1 هم نصف برد نهایی رو فراهم میکنه. لذا نگران چند درجه کم کردن حساسیت نباشین. مهم این هست که بتونین با ثبات مناسب کار کنین. نکته دیگه این هست که هر هدفی با فلزیاب سنس میکنین باید دارای مرکزیت سنس باشه. یعنی صرفا محوطه کوچکی رو سنس کنین که از هر طرف روی اون میاین فقط اونجا سنس وجود داشته باشه و در مرکز هم میتر سنس به حداکثر برسه. اکثر قریب به اتفاق خطاهای مربوط به ذرات یا به هم خوردن بالانس و امثالهم دارای چنین حالتی نیستن و براحتی میشه تشخیص داد.

خیلی ممنون مهندس جان
تو محیط کوهستانی متاسفانه سنگ و علف اینجور چیزا حفط فاصله رو خیلی سخت می کنه و نگرانی اینو دارم که نکنه فاصله از زمین خیلی بیشتر بشه و این وسط افت سنس داشته باشم و از دست بدم یه چیز با ارزشی رو.
رو میتر 12 حفاری انجام دادیم و واقعیتش چیزی نبوده و همون حساسیت به خاک و ذرات یا فاصله نامناسب و کم با زمین بوده علتش همونطور که فرمودین.
با این حال تو محیط کوهستانی تو بعضی نقاط میتراز 12 تا 35 و 40 هم بالا میره البته تو یک نقطه فقط، ولی تو همین حالت حفاری نکردیم که ببینیم جریان اون نقطه چیه واقعا (هر چند تو این شرایط تفکیک هم انجام میده با ıd 45 و غیر فلز). بعضا هم اول غیر فلز تشخیص میده و بعد سویچ میکنه رو فلز.

پنج شنبه 24 خرداد1403 - 2:35pm
مدیر کل
مدیر کل

عرض کردم تحت شرایط زمین نامناسب چاره ای جز رعایت فاصله بیشتر کویل نسبت به زمین نیست. وانگهی اندکی افت برد بهتر از این هست که مرتب خطا بزنین! ضمن اینکه اصولا در زمین شیبدار یا کوهستانی کار با هر مدل دستگاهی بمراتب سخت تر از زمین هموار هست و خطا هم افزایش پیدا میکنه. در عین حال با کسب کمی تجربه در اون محیط خودتون متوجه شرایط میشین و بخصوص بابت میترهای ضعیف حفاری نمیکنین. مساله مرکزیت سنس هم موضوع مهمی هست که عرض کردم. در مورد تفکیک هم در راهنما توضیح دادم باید کویل رو روی مرکز هدف که بیشترین میتر سنس رو داره حداقل 1 ثانیه نگه دارین تا پارامترهای تفکیک معتبر باشه. تفکیکی که در حین حرکت از روی هدف یا روی کناره های هدف نمایش داده میشه قابل اتکا نیست. بعلاوه ما چیزی بعنوان تفکیک فلز و غیر فلز نداریم! آیدی های مختلف میتونن نشانه اهداف مختلفی باشن و معنی اعداد تفکیک رو مفصلا در راهنما قید کردم. اگر وقت بذارین با دقت و حوصله راهنما رو مطالعه کنین پاسخ بسیاری از سوالات داخلش هست و تا حد زیادی از خطا و حفاری بیمورد جلوگیری میشه.

پنج شنبه 24 خرداد1403 - 6:40pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با اجازه استاد حمید عزیز در رابطه با فاصله لوپ تا زمین،روشی رو که بنده انجام میدم رو عرض کنم،اگر مورد تأیید استاد قرار بگیره شاید کمک کننده باشه،
به این ترتیب در هر محیط در جایی که تقریبا نزدیک ب محل اصلی چک کردن باشه،بعد اصطلاحا گرم شدن مدار(رسیدن به ثبات حرارتی)حساسیت رو کمی بالاتر از چیزی که در اون محیط میخوام استفاده کنم قرار میدم و میرم روی اعداد سه گانه،هر لوپ با هر سایزی که نیازه استفاده کنم(معمولا اول ۳۰ سانتی که هم سطح رو چک کنم و هم اطلاعات از عمق داشته باشم و بعد معمولاً دو متری یه مربع)؛لوپ رو میزارم کاملآ رو زمین و آرو آروم بالا میارم تا دیگه سنسی نداشته باشم و اعداد سه گانه هم در بهترین وضعیت خودش قرار بگیره،این اندازه فاصله اون سایز لوپ تا زمین اون محل که داره چک میشه رو دیگه ملاک قرار میدم و دیگه اینجوری معمولاً دیگه بهترین شرایط رو دارم.

ی مطلب و دو خاطره رو بد نیست بگم،ابزاری که استفاده میکنیم،فی نفسه اول فلزیاب هستن بعد ب نبوغ مهندسین عزیزمون یک سری اطلاعات دیگه رو در اختیار مون قرار میدن،این یعنی چی!؟!این یعنی اینکه اکثر جاهای که میریم بدونه هیچ سند و مدرک هست یا روایته یا خوابه یا توهمه یا ی نشونه بی نشون با انبوهی مجهوله،بعد انتظار داریم همه ی این واقعیت ها رو بزاریم کنار و صرفاً با حضور دستگاه میخواهیم که دستگاه معجزه کنه!!!! 8-} خوب اولا این دستگاه یا ابزار مورد استفاده فلزیاب هستش نه فلز ساز (که چیزی بسازه و زیره زمین قرار بده که ما خوشمون بیاد) دوما سرزمین ما خاکش بسیار غنی و متنوع هستش و همه ی این فلزات سبک و سنگین و نرم و سخت و مغناطیسی و دیامغناطیسی منشع اش همین زمین و انواع خاکی هست که در کوه و دشت و دمنه کشورمون هستش،و اولین و بزرگترین چیزی هست که تو دید لوپ قرار میگیره،وقتی ب اصرار و قسم دادن زمین و زمان انتظار داریم دستگاه معجزه کنه،اما شرایط واقعی و کار کرد واقعی دستگاه خارج از توهم رو در نظر نمی‌گیریم حاصلش میشه،خطا،اوپراتوی غلط یا ناوارد،دستگاه بدرد نخور و.....
دوبار برای خودم پیش اومد یک بار داخل یک نوع خاک خاص و یک بار داخل یک سنگ بزرگ که روش یک صدف حکاکی شده بود،که اتفاقا با چند وسیله مختلف چک شد اما اعتماد خود من فلز جو بود،خیلی هم وقت و هزینه شد،اما ب ظاهر هیچ هیچچچچچ!!!انقدر بهم فشار اومد که نگم براتون وسواله همه هم این بود چرا همه ی پارامترها درست بود ولی نتیجه هیچ شد!؟! ~X( هر دو مورد رو دادم با هزینه ی خودم به دوستی برد آزمایشگاه و عناصرش رو گرفت،تو هر دو مورد عناصری از چند فلز مثل مس و نقره و .... نسبتاً بالایی داشت...! که هنوز هم دارم نمونه هر دو مورد رو...
نتیجه اینکه بظاهر دستگاه اشتباه کرده یا خطای منه اپراتور بود،اما در واقع دستگاه کامل در راستای ،ساختارش عمل کرده بود و درست هم تشخیص داده بود اما چون ما توهم دفینه داشتیم و ندیدیم دفینه رو =(( هزار رو یک گمان بدور از واقع داشتیم.
یک بارهم چندین ساله پیش اوایل آشنایم و استفاده از فلز جو، در اطراف روستاهای تهران که امام زاده یی هم داره البته تو دشته نه کوه،با فاصله حدود دو سه هزار متر از امام زاده،ی باغی بود که روایت ها داشت از خواب‌ها دیده شده و گفته های گفته شده،چند گروه هم شخم زده بودن باغ رو با متراژ ها مختلف،ب در خواست دوستی پای بنده هم ب قضیه باز شد،ردیاب زدم دوتا راه گرفتم و ی نقطه،اون نقطه رو هم خیلی تازه کارانه با فلزجو چک کردم،دروغم نگم خیلی هم از فلزجو سر در نمیوردم الانم واقعاً یادم نیست چه واکنشی داشت دقیقا و خلاصه با ترس و لرز یافته هم رو گفتم،اما گفتم بیخیال شید بهتره،البته از ترس اشتباه خودم چون میدونستم رو دستگاه کامل سوار نیستم،گذشت و دوهفته بعد اطلاع دادن تو عمق ۸ متری هستن،گفتم آخه چرا اینهه !!!! :-ss در نهایت گفتم من مسئولیتی قبول نمیکنم اصلا امکان نداره من بتونم تو این عمق چیزی گرفته باشم،اگرم بر فرض محال چیزی هم گرفته باشم،تا این عمق باید ی چیزهایی دیده بودید و خواهشاً دیگه ادامه ندید که من شرمنده نشم.گذشت چند مدت بعد زنگ زدن که در عمق حدود ۱۴ هستیم،واقعا نمیدونستم چی بگم گفتم آخه چرااااااا...!!؟گفتن هر ازگاهی یک سری آثار میده ( مو،استخوان و...)و ما هم ادامه دادیم,گفتم آقا اشتباه میکنید و بی خیال شید،فردا میخواهید پوست ما رو بکنید که تو باعث شدی...
دو روز بعد عکس های رو برام فرستادن که دیگه نمونه اش رو ندیدم بعد این همه سال،افتاده بودن تو ی محوطه یی که نمیدونم اسمش رو چی بزارم اتاقک بگم،تالار بگم سرداب بگم...،خیلی بزرگ بود و دوتا تونل هم داشت که تقریباً در جهت امام زاده بود،نمیدونم ته کار چی شد،چون چندتا برادر بودن که تو خودشون اختلاف پیش اومد نمیدونم چی شد،این مطلب رو هم یادم نیست یا ب استاد حمید گفتم یا مهندس مجتبی تعریف کردم،گفتن فلزجو نمیتونه این عمق رو بزنه....
بله الان من هم میگم بعیده حتی با لوپ ۲متری اون عمق رو زد،اما مطمئن ام اگر سنس فلزجو نبود،من این نتیجه رو ندیده بودم،احتمالا خاک اون نقطه خاصیتی داشته که سنس شده بوده...
خلاصه کلام،دستکاهها اول باید فلزیاب باشن بعد حالا هر پردازشی رو بتونن انجام بدن که اطلاعاتی ب ما بدن،انتظار معجزه و فلز سازی نداشته شیم ازشون،و به تجربه این رو میگم اگر چیزی جایی باشه و زبونه دستگاه رو بدونیم،تشخیص اش واضحه و نیاز ب اما اگر شاید و قسم دادن زمین نیست،وقتی تکرار نمیشه،وقتی ضعیفه ،وقتی مرکز نداره،وقتی محوطه سنس منطقی نیست،وقتی ساختار دستگاه درست نیست(ب کرات دیدم),وقتی نمیخواهیم تجربه کسب کنیم و وقت بزاریم لااقل راهنما رو بخونیم .....
از نتیجه ناراحت نشیم...

یکشنبه 27 خرداد1403 - 9:17pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27754 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2772 , 2773 , 2774 , 2775 , 2776

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 130 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure