انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 16 تیر1403 - 3:37pm

پاسخ به موضوع  [ 27754 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2749 , 2750 , 2751 , 2752 , 2753 , 2754 , 2755 ... 2776  بعدی
 فلزیاب پالسی فلزجو - FelezJoo PI 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
در مورد LM318 اولا مطمئن نیستم با تغییری ساده و در شرایط فعلی دستگاه که دارای تفکیک هست درست جواب بده. اما حتی از نظر برد در تستهای اولیه من هم بخوبی LF357 نبود. در هر صورت برای حذف تقریبی اون 1 ولت ولتاژ آفست LM318 میتونین از دو دیود 4148 سری در خروجی یعنی پایه 6 و قبل از مقاومت 8 استفاده کنین.
شماره های بهتری هم وجود دارن که احتمالا با تغییری جزئی جواب میدن. مثلا OPA637 و حتی OPA627 که پیشرفته تر هستن و بدلیل سرعت و فرکانس بالاتر ممکنه با افزایش خازن 5 پیکو بتونن اعداد 3 گانه درستی ارائه بدن. ولی در مجموع توصیه اکید میکنم خود 357 اصلی رو گیر بیارین چون الان دیگه به لطف فلزجو این شماره در بازار رایج هست و هر چند قیمت کاذبی داره ولی اگر اصلی باشه مطمئن ترین نتیجه رو میده.
در ضمن برخی مشکلاتی که در مورد دستگاه یا اعداد 3 گانه بوجود میاد لزوما به آپ امپ مربوط نیست! گاهی شرایط نامناسب کویل یا کابل میتونه وضعیتی مشابه آیسی تقلبی ایجاد بکنه. لذا قبل از قضاوت در مورد اصلی یا تقلبی بودن آیسی باید از صحت سایر موارد در دستگاهتون مطمئن بشین.

چهارشنبه 7 تیر1402 - 5:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مثل همیشه مختصر و مفید .ممنون
OPA627 در پایا الکترونیک نزدیک 600000 تومان

چهارشنبه 7 تیر1402 - 8:02pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
باز هم تاکید میکنم بهتره 357 اصلی رو بگیرین. وگرنه این آپ امپ های پیشرفته گران هستن و کلا در بازار آپ امپ بحث تقلبی بودن هم خیلی رایج هست و حتی اگر اصلی هم باشه معلوم نیست بتونین ازش بخوبی 357 جواب بگیرین.

چهارشنبه 7 تیر1402 - 8:48pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
باز هم تاکید میکنم بهتره 357 اصلی رو بگیرین. وگرنه این آپ امپ های پیشرفته گران هستن و کلا در بازار آپ امپ بحث تقلبی بودن هم خیلی رایج هست و حتی اگر اصلی هم باشه معلوم نیست بتونین ازش بخوبی 357 جواب بگیرین.

سلام بزرگوار حالا که بحث lf357 شد ، نیاز داشتم از صحیتهای شما استفاده کنم ، ممنون از شما اگه امکانش رو داشتید پاشخ دهید ، سپاسگذارم

در بحث تقویت سیگنال من اطلاعاتی در مورد oamp ندارم سوالم اینه lm358n یک پری امپ برای ریز موج هست و lm386n یک امپلی کوچک اما تفاوتش با سری lf357 رو نمیدونم ایا از حیث دقت یا ضریب تقویت هست؟ یا کلا پارامترهای متفاوتی در lf وجود داره ؟

درود

پنج شنبه 8 تیر1402 - 4:12am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
مقوله آپ امپ گسترده هست و پارامترهای مختلفی وجود داره که سبب میشه عملکرد آپ امپها با هم متفاوت باشه. LM358 یک آپ امپ دوبل با فرکانس پایین و امکان کار راحت با تغذیه تک هست که برای تقویت DC یا فرکانس پایین خیلی مناسبه اما مثلا برای فلزیاب جواب خوبی نمیده و علاوه بر اینکه برد حداکثری بدست نمیاد امکان تفکیک رو هم فراهم نمیکنه. LM386 یک آمپلی فایر صوتی هست و اصلا آپ امپ نیست و کلا ساختار دیگری داره. LF357 یک آپ امپ با ورودی JFET و دارای پهنای باند فرکانسی 20 مگاهرتز و اسیلو ریت 50 هست که این دو پارامتر برای ما اهمیت زیادی داره. البته فاکتورهای متعدد دیگری هم در آپ امپها وجود داره که باعث میشه در کارهای خاص و دقیق جوابدهی اونها یکسان نباشه.

پنج شنبه 8 تیر1402 - 1:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
مقوله آپ امپ گسترده هست و پارامترهای مختلفی وجود داره که سبب میشه عملکرد آپ امپها با هم متفاوت باشه. LM358 یک آپ امپ دوبل با فرکانس پایین و امکان کار راحت با تغذیه تک هست که برای تقویت DC یا فرکانس پایین خیلی مناسبه اما مثلا برای فلزیاب جواب خوبی نمیده و علاوه بر اینکه برد حداکثری بدست نمیاد امکان تفکیک رو هم فراهم نمیکنه. LM386 یک آمپلی فایر صوتی هست و اصلا آپ امپ نیست و کلا ساختار دیگری داره. LF357 یک آپ امپ با ورودی JFET و دارای پهنای باند فرکانسی 20 مگاهرتز و اسیلو ریت 50 هست که این دو پارامتر برای ما اهمیت زیادی داره. البته فاکتورهای متعدد دیگری هم در آپ امپها وجود داره که باعث میشه در کارهای خاص و دقیق جوابدهی اونها یکسان نباشه.

خب ما تو مدار فلزجو بخش lf357n رو داریم که خروجی به میکرو متصل میشه و تجزیه تحلیل میشه، اما سوالم اینه خروجی این اپ امپ در فلزجو به چه صورتع ایا اگه فرض کنیم میکرو نباشه این خروجی سیگنالش به چه صورته مثلا لوپ فرکانس 300 داره خروجی امپ 300 هست؟ و با تغییر دامنه متوجه سنس میشیم دیدگاهم درسته؟ حالا اگه بخوایم مثلا بدون پردازش میکرو خروجی این o amp را به بازر یا بلندگو یا لامپ بدیم ایا خروجی در حد یکی دو ولته؟

دلیل پرسیدنش اینه من دارم فلزیابی طراحی میکنم که تا حدی جپاب داده، اگه جواب کاملتری هم داد تقدیم فلزجو میکنم :YMPEACE: که خروجیش lm358n سیگنال خروجی رو نشون میده اما شک داشتم ببینم برای تشخیص تغییرات ریز سیگنال این امپ lf میتونه خیلی بهتر lm عمل کنه؟

درود

پنج شنبه 8 تیر1402 - 1:55pm
مدیر کل
مدیر کل

توجه کنین این یک فلزیاب پالسی هست. لذا خروجی آپ امپ مدل تقویت شده موج میرای حاصل از پالس هست که باید روی اون انتگرال گیری انجام بشه و با توجه به روش تقویت معکوس ؛ کاهش عدد انتگرالگیری که معادل مساحت سطح زیر موج هست منجر به اعلام سنس میشه. در این مدار این کار توسط میکرو انجام میشه و اگر میکرو نباشه مشابه سایر مدارات پالسی آنالوگ باید از مدار انتگرال گیر مجزا استفاده کرد که خروجی اون یک ولتاژ DC هست و میتونه به یک مدار VCO مثلا با آیسی 555 متصل بشه تا بسته به میزان سنس صدای خروجی تغییر بکنه.
خروجی آپ امپ در فلزیاب پالسی بطور مستقیم قابل استفاده نیست و نمیشه از روی اون اعلام سنس کرد. یعنی یک تغییر ولتاژ ساده نیست. قبلا عرض کردم سیستم پالسی پیچیدگی های خاص خودش رو داره و از این حیث با فلزیابهای VLF یا BFO تفاوت داره.
در مورد تفاوت سنس LF357 و LM358 در مدار فلزیاب پالسی میتونین این مدار رو با مدار BRN که در انجمن هست و از اون آپ امپ استفاده کرده مقایسه کنین. هر چند طراحی و برنامه نویسی در اون مدار میتونست بهتر باشه ولی بخشی از برد کمتر مدار BRN مربوط به همین مساله آپ امپ هست.

پنج شنبه 8 تیر1402 - 2:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
توجه کنین این یک فلزیاب پالسی هست. لذا خروجی آپ امپ مدل تقویت شده موج میرای حاصل از پالس هست که باید روی اون انتگرال گیری انجام بشه و با توجه به روش تقویت معکوس ؛ کاهش عدد انتگرالگیری که معادل مساحت سطح زیر موج هست منجر به اعلام سنس میشه. در این مدار این کار توسط میکرو انجام میشه و اگر میکرو نباشه مشابه سایر مدارات پالسی آنالوگ باید از مدار انتگرال گیر مجزا استفاده کرد که خروجی اون یک ولتاژ DC هست و میتونه به یک مدار VCO مثلا با آیسی 555 متصل بشه تا بسته به میزان سنس صدای خروجی تغییر بکنه.
خروجی آپ امپ در فلزیاب پالسی بطور مستقیم قابل استفاده نیست و نمیشه از روی اون اعلام سنس کرد. یعنی یک تغییر ولتاژ ساده نیست. قبلا عرض کردم سیستم پالسی پیچیدگی های خاص خودش رو داره و از این حیث با فلزیابهای VLF یا BFO تفاوت داره.
در مورد تفاوت سنس LF357 و LM358 در مدار فلزیاب پالسی میتونین این مدار رو با مدار BRN که در انجمن هست و از اون آپ امپ استفاده کرده مقایسه کنین. هر چند طراحی و برنامه نویسی در اون مدار میتونست بهتر باشه ولی بخشی از برد کمتر مدار BRN مربوط به همین مساله آپ امپ هست.

خب پس ظاهر داستان ساده بود #:-s اما محاسبات اساسی پشت امپ هست

ولی خب خارج از بحث پالسی ساختار lf357n ایا طوری هست که بشه مثل lm358n استفاده بشه؟ ینی مداری که فقط یک سطح ولتاژ رو بررسی کنه ایا این اپ امپ lf میتونه به خروجی مثلا فرانکو متصل بشه و سنس و تغییرات را بهبود بده؟ منظورم فقط تشخیص سطح سیگنال هست نه هیچ پارامتر دیگه ای

درود

پنج شنبه 8 تیر1402 - 2:50pm
مدیر کل
مدیر کل

اگر فرکانس پایین باشه یا اصلا بحث DC باشه عملا از هر آپ امپی میشه استفاده کرد و تفاوت محسوسی هم نداره. در واقع آپ امپ های پیشرفته تر برای کارهای پیشرفته تر هستن. در مورد LM358 اولا توجه کنین آپ امپ دوبل هست و بطور مستقیم بجای آپ امپ تک قابل استفاده نیست و باید جای پایه ها تغییر بکنه. در ثانی مثلا برای فرانکو اصلا LM358 خیلی مناسب تر هست! چون هم تقویت در حد ولتاژ DC انجام میشه و در عین حال 4 آپ امپ نیاز داره که با دو آپ امپ دوبل پیاده میشه و همینطور با تغذیه تک براحتی راه اندازی میشه. استفاده از LF357 در اون مدار هیچ مزیتی نداره و اتفاقا نتیجه بدتری بدست میاد در صورتیکه هزینه خیلی بیشتری هم باید بکنین!

پنج شنبه 8 تیر1402 - 2:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس جان شب بخیر
چندتا سوال داشتم، میخواستم نظرشما رو بدونم قبل از تغیرات
بجای170ازایسیtlp250استفاده بشه
بجای مقاومتr10از فریت بید
وخروجی ایسی مسقیما به ماسفت
بجای840از11nk100
بجای مقاومت390از420دو وات
بجای7812ازlm338
ممنون از شما، میخواستم قبل از تغییرات نظر شما رو بدونم

با تشکر از شما

جمعه 16 تیر1402 - 3:31am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 27754 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 2749 , 2750 , 2751 , 2752 , 2753 , 2754 , 2755 ... 2776  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Google , Mohammad_4568 و 116 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure