انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 8 مهر1403 - 11:47pm

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 159 , 160 , 161 , 162 , 163 , 164 , 165 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
استاد علوم غریبه
استاد علوم غریبه
آواتار کاربر

سلام دوستان
حمید جان ضمن خدا قوت به شما همه فعالان انجمن و آرزوی قبولی عزاداریهای سالار شهیدان
راستی آقا حمید ممکنه لطفا طرح تفکیک توباکس رو توی تاپیکی جدا قرار بدین ؟
اینجوری دوستانی هم که ساختن میتونن امتحانش کنن و به نتیجه ای برسیم.
یاحق

در این درگه
که گه کـَه کـُه و کـُه کـَه می شود ناگـه !

مشو غــّره به امـروزت
که از فــردا نِـه ای آگــه !

http://morvaridman.blogfa.com/

سه شنبه 21 آبان1392 - 9:20am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان راجب به این دو سیم پیچ ن.یزگیر و کونوتور توضیح بدن ممنون میشم

سه شنبه 21 آبان1392 - 3:23pm
مدیر کل
مدیر کل

بینا جان چیزی که تا بحال دو نفر از دوستان وارد تر این انجمن تست کردن و هنوز جواب نداده ؛ چه فایده داره که عمومی مطرح کنیم که باعث سر در گمی و صرف هزینه بیخودی برای سایر دوستان بشه؟! وانگهی دوستان تا همین حدی که از این مدار قطعی جواب گرفته شده پیش برن حالا تفکیک پیشکش! :D
اون مدار هم چیز خاصی نبوده جز یک سیستم تفکیک مخصوص فلزیابهای VLF که من حدسم این بود شاید روی این مدار هم که تقریبا از همون نوع هست جوابگو باشه. ولی بدلیل شکل خاص لوپها در سیستم توباکس اصولا کار تفکیک ممکنه خیلی بدتر و حتی غیر ممکن باشه. حتی اگر هم جواب میداد تفکیکی نبود که خیلی بشه روش حساب کرد.
البته من هنوز معتقدم که در خود سیستم این توباکس حداقل باید بشه فرق فلز آهن رو با سایر فلزات متوجه شد! نوع واکنش و حرکت میتر توباکس میتونه این قضیه رو مشخص کنه. متاسفانه تا الان هیچ یک از دوستان بطور جدی این مساله رو بررسی نکردن که مثلا یک فیبر مسی و یک ورقه حلبی با سایز یکسان رو با توباکس دقیقا تست کنن و تفاوت واکنش رو ارزیابی کنن. بنظر من همین مساله میتونه لااقل به تفکیک آهن منجر بشه. طبیعیه که این کار نیاز به تست و تجربه و تمرین داره.

سه شنبه 21 آبان1392 - 6:54pm
مدیر کل
مدیر کل

talar عزیز در مورد این سیم پیچها نمیدونم چند بار باید توضیح بدیم! بهرحال اون نویزگیر که از نوع توروئیدی هست و اصلا میتونین نذارین یا از یک سلف بشکه ای 1 میلی هانری به جاش استفاده کنین و جواب هم خواهد داد. برای سیم پیچ کنورتر هم که بنده چند بار اعلام کردم بعد از ساخت اون مبدل متوجه شدم که اونجا هم باید سلف بشکه ای 1 میلی هانری استفاده بشه. سلف بشکه ای هم در بازار بصورت آماده موجود هست. دیگه نیاز نیست خودتون سیم پیچ درست کنین!

سه شنبه 21 آبان1392 - 6:57pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام خدمت دوستان گرامی

آقا حمید من پی سی بی رو چاپ کردم، راهنماش رو هم زدم. داشتم قطعات رو می چیدم یهو (یه چند تاییش رو هم چیدم) یهو بنظرم رسید که شما یه بورد جدید تر هم داده بودی. الان بنظرتون من این رو دیگه ادامه ندم چون اول کاره و اون یکی رو بزنم یا با همین جلو برم؟

باتشکر، بدرود

پنج شنبه 23 آبان1392 - 12:21pm
مدیر کل
مدیر کل

wubian عزیز از شما بعید بود بعد این همه مدت دنبال کردن تاپیک فیبر آخر رو ندیده باشین! :D بهرحال اشکالی نداره. بله فیبری که در اخر پست اول این تاپیک لینکش هست اخری هست. قویا توصیه میکنم از همین آخری استفاده کنین. درسته که فیبر از نظر مدار همونه و هیچ فرقی نمیکنه ؛ اما از نظر مونتاژ و سیم کشی و جای قطعات به مراتب بهتر شده و کار شما رو بعدا خیلی راحت تر میکنه.

پنج شنبه 23 آبان1392 - 5:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید جان من مبدل رو ساختم و خیلی هم خوب جواب می ده .سوالی که دارم اینکه ترانزیستورهای bc107 توی دیتاشیت 40 ولت رونشون می ده که تحمل می کنن . حالا ما می خوایم 24 ولت بدیم به مدار . پس میشه این 24 ولت رو به bc107 داد . من این کار رو کردم وترانزیشتورها گرم هم نمیشن ولی در 28ولت به بالا دیگه شروع به داغ شدن می کنن .نکته ای که هست برد افزایش پیدا نمیکنه .

به جای 107از 2219 استفاده کردم برد به جای افزایش کاهش پیدا کرد البته 2219 , A رو در آخرش نداره . به نظرتون اشکال از ترانزیستور هستش و یا اینکه ایراد از جای دیگه هستش . 2219 ها هم در 28 ولت به بالا شروع به داغ شدن می کنن .

نکته ای که هستش با افزایش ولتاژ فرکانس مدار کم میشه و از 11.5 تا 10.5 کم میشه.

پنج شنبه 23 آبان1392 - 8:04pm
مدیر کل
مدیر کل

mrmr16 عزیز بحث استفاده از ترانزیستور 107 در صورت تقویت که منتفی هست چون جواب نمیده. ولی اینکه برد بخواد کم بشه و فرکانس هم تغییر بکنه نشون میده جایی از مدار فرستنده شما که قبلا توضیح دادم ایراد داره. ترانزیستور 2219 هم برای ولتاژ 24 فرق نمیکنه آخرش A داشته باشه یا نه.

پنج شنبه 23 آبان1392 - 8:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

mrmr16 نوشته است:
حمید جان من مبدل رو ساختم و خیلی هم خوب جواب می ده .سوالی که دارم اینکه ترانزیستورهای bc107 توی دیتاشیت 40 ولت رونشون می ده که تحمل می کنن . حالا ما می خوایم 24 ولت بدیم به مدار . پس میشه این 24 ...

من هم همین مشکل رو دارم، با افزایش ولتاژ برد کم میشه!
ولی برای من فرکانس فرستنده با افزایش ولتاژ تغییری نکرد!اگر از فرکانس متر مولتیمتر استفاده می کنید ممکنه خطا داشته باشه! حتما با اسکوپ کارت صوتی امتحان کنید ببینید باز هم فرکانس تغییر میکنه؟!
بدون افزایش ولتاژ برد مدار شما برای فیبر مسی 15*15 چقدره؟
برای من 130 سانته ولی اگر ولوم گراند رو در حداقل بزارم برد تا 145 سانت افزایش پیدا میکنه!

راه در جهان یکی است و آن راه راستی است

آخرین بار توسط patriot در جمعه 24 آبان1392 - 8:40am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

جمعه 24 آبان1392 - 8:21am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس حمید الان چند نفر همین مشکل رو دارن یعنی با افزایش ولتاژ برد کم میشه!
من تمامی خازنها و ترانزیستورهای فرستنده رو چندین بار تعویض کردم ولی نشد.
در آخرین تستهایی که انجام دادم متوجه شدم که با افزایش ولوم گراند باز هم برد کم میشه!!!وقتی ولوم از حد میانه بیشتر میشه که دیگه اصلا دستگاه از کار میافته و بوق دستگاه یکسره میشه.
یکسر ولوم وصل شده به پایه 'R آی سی 4046،به نظر شما مشکل میتونه از این قسمت باشه؟

راه در جهان یکی است و آن راه راستی است

جمعه 24 آبان1392 - 8:38am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 159 , 160 , 161 , 162 , 163 , 164 , 165 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Masoodshojayi-12 و 5 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure