انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 12 مهر1403 - 10:01am

پاسخ به موضوع  [ 1031 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 30 , 31 , 32 , 33 , 34 , 35 , 36 ... 104  بعدی
 فلزیاب BRN 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

shahriyar نوشته است:
explorer نوشته است:
با سلام و تشکر از همه دوستان فعال انجمن و تشکر ویژه از مهندس اقا حمید
من brn رو راه انداختم :)
تو صداش مشکل دارم، اولش از یک هدفون استفاده کردم واسه بلندگو که صداش به حدی کم و حالت تق تق داشت، تو همون حالت تستش کردم لوپش واکنش نشون میداد، بعد جاش بلندگوی 2.3w با 3.2 اهم مقاومت، زدم که از 517 دود بلند شد، 517 رو عوض کردم و جای بلندگو از بیزر یا بازر مادربرد استفاده کردم، حالا صداش همون شکل اولشه که باید درست بشه،(نمی دونم چطور) ولی رو ال سی دی و با کمی صدا همش تو یه حالتیه که انگار فلز چسبیده به لوپ(حساسیت و 100کیلو رو هم تغییر دادم، با اینکه رو ال سی دی تغییر میکنه اما بحالش فرقی نمیکنه)
با تشکر منتظریم اساتید نظر بدن

با سلام
صد در صد مشکل شما از بلندگو هست شما بیا و از یک بلندگوی 16 اهم گرد که تو اکثر تلفنها استفاده میشن استفاده کن و اگر اهم کمتر هم باشه اشکالی نداره مثلا من بلندگوی 8 اهم استفاده کردم و در مسیر پایه مثبت بلندگو یک مقاومت 8 اهم گذاشتم و خیلی خوب از کار در اومد البته بدون این مقاومت هم مشکلی نداشت ولی با این مقاومت به یک صدای صاف و دلنشین دست پیدا کردم . البته میتونه مشکل از bc517 هم باشه چون من دو عدد از یکجا خریدم جفتش مشکل داشت . یک چیز دیگه در بعضی از ال سی دیهای جدید نمیدونم چه مشکلی هست که پایه 15 و 16 که مال نور ال سی دی هست وقتی که کلید روشن و خاموش لایت را وصل میکنیم نور خاموش روشن نمیشه من اومدم و این دو پایه را به روی برد وصل نکردم باز هم لایت داشتم و بعد اومدم و یک کلید به دو سر این پایه ها وصل کردم و بعد از اون لایت خاموش و روشن میشد. در مورد پتانسومتر 100 کیلو برای راحتی شما سه تا سیم روی برد لحیم کنید و به پایه های این پتانسیومتر وصل کنید و وقتی خواستید براش جعبه بزارید در یک جای جعبه جلو دست برای تنظیم راحت تعبیه کنید . باز هم مشکلی بود بگید

ممنون شهریارجان
بعد از چند ساعت خاموش بودن دسگاه و قرار دادن هدست، مشکل سنس حل شد، بلدنگو رو تعویض می کنم و چک میکنم،مرسی
در مورد بک لایت ال سی دی منم با شما موافقم،(نظر آخرو باس مهندس حمید اقا بدن).
در مورد پتانسیومتر 100 کیلو، حس میکنم باس تغییری توش ایجاد بشه، خیلی از کارش راضی نیستم(پیشنهاد شما چیه؟)
1-یه لوپ داشتم از یه دستگاه دیگه مقاومتش 2.5 اهمه، وقتی از این استفاده 100کیلو رو تا انتهای سمت راست میچسبونم تا نرمال و آماده سنس کردنه که بد نیست هرچند هنوز خیلی به فکر کیفیت سنسش کاری ندارم.
2-حدودا 200گرم سیم 0.7 گرفته بودم، فروشنده اونو بیضی شکل که تو حالت دایره ای تقریبا قطرش 16-17 سانت میشد، حلقه کرده بود، اینو که به مدار میزنم 100 کیلو رو کمی میارم عقبتر(به سمت چپ) نرمال میشه، مقاومتش 2.3 اهمه
راستی 517 با این هدفون بازم داغ میکنه ولی دود نکرده هنوز
درمورد پروگرام هم یه نکته داشت که قبلا آقا بینا دنبالش بودن، تو پستاش ندیدم بهش رسیدن یا نه، ولی با پیگیری پست های ایشون و مهندس حمید، تنظیمشو پیدا کردم.
pcb رو هم برا بار اول از روش اتو استفاده کردم با یه خورده قلم کاری جالب در اومد، اینو گفتم که دوستانی که نساختن تو ساختش روحیه بگیرن و اقدام کنن، خیلی راحته

سه شنبه 25 تیر1392 - 1:29pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

کلا واسه 517 بلندگو باس چند اهم و چند وات خوبه که کیفیت صدا حداکثر باشه؟

سه شنبه 25 تیر1392 - 1:57pm
مدیر کل
مدیر کل

در مورد ترانزیستور 517 ایرادی که هست چون کلکتورش مستقیم به سر باطری وصل میشه و امیترش هم مستقیم از طریق بلندگو به زمین وصل هست ؛ طبیعتا در صورت بالا بودن ولتاژ باطری یا کم بودن اهم بلندگو به ترانزیستور میتونه فشار بیاد! چند راه هست یکی اینکه اهم بلندگو بالا تر باشه. بعضی بلندگوها 4 اهمی هستن که مناسب نیستن. 8 اهم یا 16 یا 32 اهم باید جواب خوبی بدن. در غیر این صورت باید یک مقاومت با اهم کم مثلا 10 اهمی با بلندگو سری کرد. این راه بنظر من بهتره چون وقتی ترانزیستور داغ نمیکنه یعنی مصرف باطری هم بیخودی بخاطر قسمت صوتی بالا نمیره! یک راه دیگه هم استفاده از ترانزیستور با توان بالاتر هست. هر ترانزیستور تیپ منفی ترجیحا از نوع دارلینگتون باید جوابگو باشه. وات بلندگو هم اهمیتی نداره ولی اینجا ما به بلندگوی قوی نیاز نداریم. در حد 0.2 وات و حتی کمتر میتونه مناسب باشه.
در مورد نور بک لایت ال سی دی که از طریق اتصال پایه 15 به ولتاژ 5 ولت و 16 به زمین روشن میشه مشکلی نباید باشه. فقط باید دقت کنین ال سی دی که میگیرین نور داشته باشه! چون بعضیا ندارن. برای کمتر شدن نور و پایین اومدن مصرف باطری پیشنهاد میکنم یک پتانسیومتر 5 کیلو هم در مسیر پایه 15 تا ولتاژ 5 قرار بدین تا میزان نور رو بتونین تنظیم کنین و نه کم باشه و نه زیاد.

سه شنبه 25 تیر1392 - 2:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
در مورد ترانزیستور 517 ایرادی که هست چون کلکتورش مستقیم به سر باطری وصل میشه و امیترش هم مستقیم از طریق بلندگو به زمین وصل هست ؛ طبیعتا در صورت بالا بودن ولتاژ باطری یا کم بودن اهم بلندگو به ترانزیستور میتونه فشار بیاد! چند راه هست یکی اینکه اهم بلندگو بالا تر باشه. بعضی بلندگوها 4 اهمی هستن که مناسب نیستن. 8 اهم یا 16 یا 32 اهم باید جواب خوبی بدن. در غیر این صورت باید یک مقاومت با اهم کم مثلا 10 اهمی با بلندگو سری کرد. این راه بنظر من بهتره چون وقتی ترانزیستور داغ نمیکنه یعنی مصرف باطری هم بیخودی بخاطر قسمت صوتی بالا نمیره! یک راه دیگه هم استفاده از ترانزیستور با توان بالاتر هست. هر ترانزیستور تیپ منفی ترجیحا از نوع دارلینگتون باید جوابگو باشه. وات بلندگو هم اهمیتی نداره ولی اینجا ما به بلندگوی قوی نیاز نداریم. در حد 0.2 وات و حتی کمتر میتونه مناسب باشه.
در مورد نور بک لایت ال سی دی که از طریق اتصال پایه 15 به ولتاژ 5 ولت و 16 به زمین روشن میشه مشکلی نباید باشه. فقط باید دقت کنین ال سی دی که میگیرین نور داشته باشه! چون بعضیا ندارن. برای کمتر شدن نور و پایین اومدن مصرف باطری پیشنهاد میکنم یک پتانسیومتر 5 کیلو هم در مسیر پایه 15 تا ولتاژ 5 قرار بدین تا میزان نور رو بتونین تنظیم کنین و نه کم باشه و نه زیاد.

ممنون مهندس، اتو جالب در اومد مرسی
مهندس من اطلاعات زیادی در مورد الکترونیک ندارم میشه چندتا ترانزیستور مناسب برای جایگزینی معرفی کنید؟
بلندگوی مدار رو به اسپیکر که وصل می کنم یه صدای ضربانی تو زمینه ثابت هست که با سنس فلز ممتد میشه و هم زمان با ممتد شدن رو ال سی دی هم نمایش میده، صدای ضربانی با جدا کردن لوپ خیلی خیلی کم میشه
جای اسپیکر وقتی هدفون رو می زنم (مقاومتش 99اهمه) حساسیت دستگاه میره بالا، نمی دونم چرا!
این 517 با 12ولت کار میکنه؟
و اینکه رو ال سی دی من ولتاژ 54.31ولت نشون میده چرا؟

آخرین بار توسط explorer در سه شنبه 25 تیر1392 - 2:41pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

سه شنبه 25 تیر1392 - 2:33pm
مدیر کل
مدیر کل

خب شما ظاهرا میخوای راه بد رو انتخاب کنی! :D در این صورت ترانزیستور TIP122 میتونه یکی از گزینه ها باشه که ترانزیستور قدرت دارلینگتون هم هست! ولی بازم تاکید میکنم نیازی نیست و اگر جریانکشی بلندگو بالا باشه الکی مصرف باطری شما هم زیاد میشه! همین مساله هست که میفرمایین حساسیت رو کم میکنه وقتی صدای بلندگو زیاد هست. علتش بنظر من جریانکشی زیاده. شما بجای بلندگوی اهم کم یا 100 اهم راه میانه رو برو! یعنی یا بلندگو با اهم 16 بذار و یا با همون بلندگویی که داری یک مقاومت 10 اهم سری کن درست میشه.

سه شنبه 25 تیر1392 - 2:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خب شما ظاهرا میخوای راه بد رو انتخاب کنی! :D در این صورت ترانزیستور TIP122 میتونه یکی از گزینه ها باشه که ترانزیستور قدرت دارلینگتون هم هست! ولی بازم تاکید میکنم نیازی نیست و اگر جریانکشی بلندگو بالا باشه الکی مصرف باطری شما هم زیاد میشه! همین مساله هست که میفرمایین حساسیت رو کم میکنه وقتی صدای بلندگو زیاد هست. علتش بنظر من جریانکشی زیاده. شما بجای بلندگوی اهم کم یا 100 اهم راه میانه رو برو! یعنی یا بلندگو با اهم 16 بذار و یا با همون بلندگویی که داری یک مقاومت 10 اهم سری کن درست میشه.

مهندس دستورات شما اجرا میشه حتما(سوالم جهت افزایش اطلاعات خودم بود، اینجا بلندگوشم راحت پیدا نمیشه چه برسه به ترانزیستور)
راستی این PIC16F876A-I-SP با PIC16F876A و با PIC16F876A-I/SO چه تفاوتی داره؟
چرا ولتاژ رو ال سی دی 54.31ولت نشون میده؟
در حالی که من باطری 12ولت 7امپرساعت استفاده می کنم

آخرین بار توسط explorer در سه شنبه 25 تیر1392 - 3:40pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

سه شنبه 25 تیر1392 - 2:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

کریستال رو اگه فرکانس بالاتر یا پایین تر بزاریم چه تاثیری میتونه توکار دستگاه داشته باشه؟ من 4.9152 مگا هرتز گذاشتم

سه شنبه 25 تیر1392 - 3:16pm
مدیر کل
مدیر کل

اکسپلورر عزیز کریستال باید دقیقا خودش باشه تا میکرو طبق برنامه و تایمینگ دقیقی که براش طراحی شده کار بکنه! ظاهرش این هست که کار میکنه و شاید هم خوب باشه. ولی تایمینگ ها طبق طراحی نیستن و نمیشه انتظار عملکرد کامل رو از مدار داشت.
میکرو ها طبق دیتاشیت کمی مشخصاتشون با هم فرق میکنه و گاهی امکاناتشون و حداکثر کریستالی که میشه بهشون وصل کرد. ولی این شماره ها همشون در واقع معادل PIC16F876A هستن و برای کار ما تفاوتی ندارن.
ولتاژ روی ال سی دی نباید اینقدر پرت باشه! مقاومت 10 و 11 رو چک کنین مقدارشون درست باشه. در غیر این صورت ممکنه به میکرو آسیب رسیده باشه.

سه شنبه 25 تیر1392 - 5:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: کرمانشاه
shahriyar نوشته است:
حمید نوشته است:
ظاهرا این فلزیاب رو شهریار عزیز در این مدت ساختن و جواب خوبی هم ازش گرفتن. خوشحال میشیم ایشون نتایج تست های خودشونو بیان کنن.

با سلام خدمت دوستای عزیزم بخصوص مهندس حمید عزیز که من را در ساختن این فلزیاب راهنماییی کردن
بله من این فلزیاب را درست کردم و خداییش ثبات خوبی داره البته اگه با قطعات مرغوب ساخته بشه
من براش یک کویل به قطر 19 سانت و سیم نمره 0.6 و به صورت تخت پیچیدم اهم سیم پیچ باید 2 اهم باشه تقریبا 24 دور میشه ولی خودتون با مولتیمتر تست کنید که اگر اهم کم و زیاد بود درستش کنید
از رابطهای اضافی هم برای کویل و برد استفاده نکنید بهتره بخصوص برای قسمت کویل که اگر مستقیم به فیبر متصل بشه بهتره
کویل و لوپهای متفاوتی را میتونید برای این فلزیاب استفاده کنید محدودیت نداره ولی حتما به اهم اون توجه کنید

نتایج تست با کویل 19 سانت
سکه 50 تومنی = 25 سانت
سینی استیل 30*40 = 1 متر
فیبر مسی 6*6 = 37 سانت

یک چیز دیگه روی فیبر یک پتانسیومتر مولتی ترن هست که برای تنظیم کویل و لوپ استفاده میشه که برای هر کویل با قطر متفاوت باید این پتانسومتر را تنظیم کنید
این هم بگم که نسبت به خودش خداییش کاربردی هست
در مورد فلزات غیر مغناطیس شونده هم بگم که
نتیجه تست با کویل 19 سانت
سینی روی 60*60 = 60 سانت
النگو = 30 سانت

با سلام.دوستان با این نتایج تست که دوستان زحمت کشیدند.بنظر شما ساخت وی ای اف با راهنمایی دوستان و کمکشون بهتر نیست؟البته درسته لوپش کمی سخته اما بنظرم بپای این برد و دستگاه برسه و با تفکیک بهتر .اگه صلاح بدونید روی وی ال اف هم کار کنیم. با تشکر

سه شنبه 25 تیر1392 - 8:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

shahriyar نوشته است:
explorer نوشته است:
با سلام و تشکر از همه دوستان فعال انجمن و تشکر ویژه از مهندس اقا حمید
من brn رو راه انداختم :)
تو صداش مشکل دارم، اولش از یک هدفون استفاده کردم واسه بلندگو که صداش به حدی کم و حالت تق تق داشت، تو همون حالت تستش کردم لوپش واکنش نشون میداد، بعد جاش بلندگوی 2.3w با 3.2 اهم مقاومت، زدم که از 517 دود بلند شد، 517 رو عوض کردم و جای بلندگو از بیزر یا بازر مادربرد استفاده کردم، حالا صداش همون شکل اولشه که باید درست بشه،(نمی دونم چطور) ولی رو ال سی دی و با کمی صدا همش تو یه حالتیه که انگار فلز چسبیده به لوپ(حساسیت و 100کیلو رو هم تغییر دادم، با اینکه رو ال سی دی تغییر میکنه اما بحالش فرقی نمیکنه)
با تشکر منتظریم اساتید نظر بدن

با سلام
صد در صد مشکل شما از بلندگو هست شما بیا و از یک بلندگوی 16 اهم گرد که تو اکثر تلفنها استفاده میشن استفاده کن و اگر اهم کمتر هم باشه اشکالی نداره مثلا من بلندگوی 8 اهم استفاده کردم و در مسیر پایه مثبت بلندگو یک مقاومت 8 اهم گذاشتم و خیلی خوب از کار در اومد البته بدون این مقاومت هم مشکلی نداشت ولی با این مقاومت به یک صدای صاف و دلنشین دست پیدا کردم . البته میتونه مشکل از bc517 هم باشه چون من دو عدد از یکجا خریدم جفتش مشکل داشت . یک چیز دیگه در بعضی از ال سی دیهای جدید نمیدونم چه مشکلی هست که پایه 15 و 16 که مال نور ال سی دی هست وقتی که کلید روشن و خاموش لایت را وصل میکنیم نور خاموش روشن نمیشه من اومدم و این دو پایه را به روی برد وصل نکردم باز هم لایت داشتم و بعد اومدم و یک کلید به دو سر این پایه ها وصل کردم و بعد از اون لایت خاموش و روشن میشد. در مورد پتانسومتر 100 کیلو برای راحتی شما سه تا سیم روی برد لحیم کنید و به پایه های این پتانسیومتر وصل کنید و وقتی خواستید براش جعبه بزارید در یک جای جعبه جلو دست برای تنظیم راحت تعبیه کنید . باز هم مشکلی بود بگید

چون تخصصی ندارم، حدس میزنم از 517باشه، بلندگوی 8اهم 0.5وات یکی استفاده کردم بازم 517 داغ میکنه، 2تا با هم سری کردم بازم داغ میکنه، یکی رو با مقاومت 50اهم سری کردم بازم داغ میکنه، تنها حالتی که داغ نمیکنه حالتیه که خروجی بلندگوی مدار رو به اسپیکر کوچیک لپ تاپ میزم.

سه شنبه 25 تیر1392 - 9:47pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 1031 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 30 , 31 , 32 , 33 , 34 , 35 , 36 ... 104  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: behzad1363 و 77 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure