انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 21 مهر1403 - 8:02am

پاسخ به موضوع  [ 6396 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 84 , 85 , 86 , 87 , 88 , 89 , 90 ... 640  بعدی
 بخش آزاد آموزش اپراتوری با ردیاب فوق حرفه ای FPL-35 
نویسنده پیغام
استاد
استاد
آواتار کاربر

سعيد جان بعضي از روز هاي خاص سال وجود داره كه اگه ردياب رو ببري رو دفينه هم نميزنه و شايد مشكل همين باشه و يا در اون موقع يه جاي از ردياب شما اتصالاتش قطعي داشته.بنظر من يه بار ديگه و تو يه روز ديگه باز اونجا انتن بزن

با شاد بودن..زيبا بودن...رنگي بودن...خنديدن...رقصيدن و اواز خواندن هم مي توان به بهشت رفت..........كافيست خوب باشيم

جمعه 1 آذر1392 - 3:49pm
کاربر فعال
کاربر فعال

ممنون از شما حمزه عزيز يه چيز ديگه ام بود كه با دست من نميزد اونجارو با دست كسي ديگه ميزد و اينكه هواهم ابري بود و زمينم خيلي كم نم دار و بجاش 3 متر اونورترشو ميزد با دست من؟؟؟

جمعه 1 آذر1392 - 5:29pm

سوال از اقا حمید:

از چه نوع تقویت کننده ای برای تقویت خروجی این ردیاب میشه استفاده نمود؟

جمعه 1 آذر1392 - 6:46pm
مدیر سایت
مدیر سایت

مهدی نوشته است:
با سلام
درجواب دوستمون آقا حسن باید بگم که تعویض هر فرکانس باید حداقل بعد از 5 الی 8 دقیقه که دستگاه خاموش بوده صورت بگیره و دوباره روش بشه و بعد برید سر فرکانس دیگه ، و قبل از آنتن زدن انگشت شصت روی خم انتن گذاشته بشه و چند ثانیه نوک آنتن رو به زمین بزنید و بعد بایستید و شروع کنید ، اگر تعویض فرکانسها به دلیل کمبود وقت پشت سرهم انجام بشه مطمئناً در ردیابی دچار خلل خواهید شد و ردیاب نقطه ای رو که با اولین فرکانس کشف کردید با اکثر فرکانسهای دیگه هم جواب خواهد داد ، دوستان خوب و استاد یاران عزیزمون لطف کردن شمارو راهنمایی کردن و اگر مطمئن نیستید میتونید از یک نقطه زن خوب استفاده کنید تا با یک بوق زدن شمارو مطمئن کنه و بعد حفاری کنید تا تجربه بیشتر کسب کنید .

دوست عزیز سلام
فرض کنید کسی برای کاوش به یک منطقه وارد میشود و صرف نظر از زمانی را که به جستجوی نقطه ای مشکوک میگذراند سپس یک نقطه را پیدا نموده و مشخص میکند حال با توجه به اینکه نقطه اولیه طلاست و دارای 5 فرکانس فیکس است پس :
صرف نظر از زمانی که تا الان گذشته و برای هر فرکانس باید بین 5 تا 8 دقیقه ردیاب را خاموش کرد پس حداقل زمان برای فقط تعویض فرکانسها 30 دقیقه است و بعد از روشن شدن نیز باید 3 تا 5 دقیقه صبر کرد تا منطقه باردار شود که دذاقل میشود 15 دقیقه و البته زمان لازم برای وزن گیری و حجم گیری و نقطه زنی و عمق زنی را نیز به این اضافه کنیم و با فرض اینکه برای هر کدام از این فرکانسها این کار 15 دقیقه طول بکشد پس باید 75 دقیقه دیگر به این زمان اولیه افزود بعلاوه زمان لازم برای باردارشدن خاک و البته اگر تا حالا شما اطمینان پیدا کرده باشید و نیازی به تست فرکانسهای آزاد نباشد که برای تست هرکدام از آنها نیز باید با توجه به تعداد 20 دقیقه در نظر گرفت و باز اگر بخواهیم اطمینان بیشتری کسب کنیم باید روی فرکانسهای دیگر مانند مس و نقره و مگنت و حفره نیز تمام تستها را انجام داده و تمام قوانین مربوط به خاموش کردن ردیاب و سپس زمان لازم برای باردار کردن منطقه و سپس دیگر تستها را در نظر گرفت (حالا اگر این قوانین برای فاین هم به قول دوستان لازم باشه که اگر اینطور باشه پس باید این زمان رو برای هر فرکانس با توجه به رنج فاین که قطعا رقمی در حدود 6 هست باید 6 برابر کرد)
تا حالا فکر کنم به زمانی بالای 3 ساعت فقط برای ارزیابی یک نقطه لازمه بنظرتون این عملیه؟(بدون احتساب رنج فاین) که اگر اونم لازم باشه یه شبانه روز باید فقط روی یه نقطه تست کرد!
شما در کاوشوتون این رو رعایت میکنید؟
حالا یه سوال این اعداد و ارقام ریشه علمی داره؟
چرا برای تعویض فرکانس باید ردیاب رو خاموش روشن کرد و اینهمه وقت تلف کرد؟
اینهمه ردیابو خاموش روشن کردن بهش صدمه نمیزنه؟
بنظرت این یه اشکال اساسی نیست و اگر وجود داشته باشه نباید رفع بشه؟
والا به مولا اینارو نباید دست کم گرفت و باید یه توضیح و پاسخ منطقی براش پیدا کرد
از استاد حمید عزیز به عنوان طراح این ردیاب خواهش میکنم که یه پاسخی به این مطلب بدهند و بنده و خیلی از دوستان رو از شک و دو دلی در بیارند چون اگه اینجوری باشه دیگه هیچجوری نمیشه به فرکانسهای دستگاه امیدوار بود
والا من صادقانه بگم توی هیچکدوم از تستهام این مسائل رو رعایت نکردم پس یعنی تمام تستهای من مشکل داشتن؟
اگه اینقدر برای هر تست زمان لازم باشه و برای هر فرکانس باید سیستم رو خاموش روشن کرد و برای رنج فاین باید خاموش روشن کرد و هر بار هم 5 دقیقه خاموش و 5 دقیقه روشن باشه تا خاک باردار بشه که عملا یعنی هیچی

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

جمعه 1 آذر1392 - 9:34pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستان نکته بسیار مهمی در استفاده از ردیاب 35 وجود داره که با اینکه قبلا هم اشاره کرده بودم اما بنظرم دوستان اصلا توجهی بهش ندارن!
دوستان دقت کنین شرط اعتماد به اعداد کنترل وزن و همینطور انواع فرکانسها اعم از ثابت یا آزاد در این ردیاب این هست که در اون نقطه ای که شما آنتن زنی انجام میدین ؛ آنتن خالی و دستگاه خاموش بهیچ وجه امکان سنس هدف مورد نظر رو نداشته باشه! در غیر این صورت میدان هدف احتمالی ممکن هست بر امواج ردیاب غلبه کرده و نتایج بخصوص در زمینه وزن تغییر بکنه که معمولا منجر به تخمین وزن خیلی بالا میشه. در مورد اهداف قوی این مساله کاملا محتمل هست و راهش هم فاصله گرفتن از نقطه اصلی به اندازه ای هست که دیگه آنتن خالی قادر به ردیابی اون هدف نباشه. در واقع با این کار ما مطمئن میشیم که هدف صرفا بر اساس امواج ردیاب داره سنس میشه و میشه به نتایج بسیار بیشتر اعتماد کرد. بخصوص در محاسبه وزن هدف.

جمعه 1 آذر1392 - 10:34pm
مدیر کل
مدیر کل

koohyar عزیز فرمایشات شما تقریبا درست هستن! پیدا کردن خود هدف شاید اونقدر وقت نمیگیره که تست این همه حالت و بیشتر هم برای اطمینان از نبود خطا هست. برای همین توصیه میشه بجای این همه تست در صورتیکه برای شما مقدور هست از یک نقطه زن قابل اعتماد هم کمک بگیرین تا هم احتمال خطا در ردیابی کمتر بشه و هم کار بسیار سریعتر و راحت تر. اما اگر چنین نقطه زنی در دسترس نباشه یا هدف در عمق بالایی باشه راهی جز تستهای مختلف با ردیاب نیست.
فاصله بین تست های فرکانسی بصورت استاندارد 3 دقیقه هست. اگر از هدف به اندازه کافی دور باشین به این زمان هم نیازی نیست ولی برعکس بعد از تعویض فرکانس باید 3 دقیقه مکث کنین. اگر نزدیک باشین برعکس باید 3 دقیقه خاموش کنین و بعد که روشن میکنین در عرض چند ثانیه هدف قابل ردیابیه.
این مسائل بیشتر ریشه عملی و تجربی دارن ولی تا حدی بصورت علمی هم میشه براشون توجیه آورد!
متاسفانه سیستم ردیابی کلا به همین شکل هست و هیچ دستگاهی هم اتوماتیک نمیتونه این کارها رو انجام بده. پس روشهای ذکر شده به همین صورت باید استفاده بشن و پس از کسب تجربه بیشتر ؛ مراحل کار بهتر مشخص شده و زمان لازم هم کاهش قابل ملاحظه پیدا میکنه.
برای تست و اهداف سطحی و جدید و نزدیک طبق تجربه من هیچ زمان قابل ذکری بین تستها نیاز نیست.
در ضمن نگران دستگاه نباشین ؛ روشن و خاموش کردن اثری در عمر دستگاه نداره. فقط مواظب باشین کلید رو خراب نکنین! :D

جمعه 1 آذر1392 - 10:43pm
مدیر کل
مدیر کل

delta نوشته است:
سوال از اقا حمید:

از چه نوع تقویت کننده ای برای تقویت خروجی این ردیاب میشه استفاده نمود؟

از نظر تئوری نیاز به یک امپلی فایر استریو هست که دو خروجی آنتن به دو ورودیش وصل شده و از زمین مدار هم که از طریق فیش ادابتور قابل استفاده هست بعنوان زمین آمپلی فایر میشه استفاده کرد. در نهایت دو خروجی آمپلی فایر باید به دو آنتن دیگه که شما تهیه میکنین وصل بشه. یا اینکه به فیش دو دسته اتصال پیدا کنه.
ولی این کار رو بهیچ وجه توصیه نمیکنم! هیچ آمپلی فایری که من و شما بشناسیم وجود نداره که بتونه عمل تقویت رو با حفظ دقت امواج انجام بده. بنده این مساله رو قبلا آزمایش کردم.
از اینها گذشته نیازی به این کار نیست. چون در حالت باسیم برای اهداف قوی واقعا برد چند کیلومتری حاصل میشه و این مساله بارها تست شده. مشکلی که در بردهای بسیار زیاد پیش میاد سنس اهداف مختلف هست و مرتب آنتن به این سمت و اون سمت میره و شما واقعا گیج میشین! در عین حال از راه دور بصورت دقیق نمیشه راستای هدف رو تعیین کرد. چون امواج ردیابی اصولا پس از طی مسافت طولانی بر اثر عوارض زمین و همینطور اثرات اب و هوایی دچار تغییر مسیر ممکنه بشن و این کار رو مشکل تر هم میکنه.

جمعه 1 آذر1392 - 10:50pm
مدیر سایت
مدیر سایت

حمید نوشته است:
koohyar عزیز فرمایشات شما تقریبا درست هستن! پیدا کردن خود هدف شاید اونقدر وقت نمیگیره که تست این همه حالت و بیشتر هم برای اطمینان از نبود خطا هست. برای همین توصیه میشه بجای این همه تست در صورتیکه برای شما مقدور هست از یک نقطه زن قابل اعتماد هم کمک بگیرین تا هم احتمال خطا در ردیابی کمتر بشه و هم کار بسیار سریعتر و راحت تر. اما اگر چنین نقطه زنی در دسترس نباشه یا هدف در عمق بالایی باشه راهی جز تستهای مختلف با ردیاب نیست.
فاصله بین تست های فرکانسی بصورت استاندارد 3 دقیقه هست. اگر از هدف به اندازه کافی دور باشین به این زمان هم نیازی نیست ولی برعکس بعد از تعویض فرکانس باید 3 دقیقه مکث کنین. اگر نزدیک باشین برعکس باید 3 دقیقه خاموش کنین و بعد که روشن میکنین در عرض چند ثانیه هدف قابل ردیابیه.
این مسائل بیشتر ریشه عملی و تجربی دارن ولی تا حدی بصورت علمی هم میشه براشون توجیه آورد!
متاسفانه سیستم ردیابی کلا به همین شکل هست و هیچ دستگاهی هم اتوماتیک نمیتونه این کارها رو انجام بده. پس روشهای ذکر شده به همین صورت باید استفاده بشن و پس از کسب تجربه بیشتر ؛ مراحل کار بهتر مشخص شده و زمان لازم هم کاهش قابل ملاحظه پیدا میکنه.
برای تست و اهداف سطحی و جدید و نزدیک طبق تجربه من هیچ زمان قابل ذکری بین تستها نیاز نیست.
در ضمن نگران دستگاه نباشین ؛ روشن و خاموش کردن اثری در عمر دستگاه نداره. فقط مواظب باشین کلید رو خراب نکنین! :D

حمید جان سلام
فرمایشات شمام تقریبا درست هستند
ولی توجیهیاتی که برای این زمانها هست کمی گنگه و سعی میکنم بازترش کنم که پاسخش برای شما هم راحت تر باشه و هم دقیق تر
خب اگر زمان مذکور ریشه در سرعت رفت و برگشت امواج باشه که با توجه به فرکانس پایین این امواج سرعت اونها تقریبا نزدیک به نور هست و بیشتر از چند صدم ثانیه زمان برای تردد لازم نیست !
اگر دلیلش ست شدن سیستم و تولید فرکانس جدید هست که قطعا با توجه به توضیحا شما در کاتالوگ مبنی بر تولید لحظه ای فرکانس این هم دلیل درستی نیست و رد میشه
اگر منظور باردار شدن خاک هست و این زمان برای اینه که ذرات خاک بار ناشی از فرکانس قبلی رو از دست بدن که فکر کنم این دیگه شاهکاره و خاموش کردن ردیاب مثل این میمونه که بگیم باید یه ورد بخونی تا سحرش باطل بشه ! چون اولا چجوری معلوم میشه که در 3 تا 5 دقیقه ذرات بی بار میشن!؟ دوما این زمان چجوری محاسبه شده و آیا قابل اعتماده و اگر همچین مشکلی باشه که باز یعنی فاجعه؟ سوما اگه این زمان برای فرکانس جدید هست که منطقه رو باردار کنه که باز بر میگرده به سرعت و کار بیخودیه؟
و اما مشکل اساسی این هست که بعد از اینکه ما ردیاب رو خاموش میکنیم و دوباره روشن میکنیم خودش روی فرکانس آب میره و روی فرکانس دلخواه ما نیست پس طبق نتیجه گیریهای دوستان باز لازم هست که برای تنظیم فرکانس باز ردیاب رو خاموش کنیم و چون باز روی فرکانس دلخواه ما نیست این داستان ادامه دارد و این دیگه واقع شاهکاره1؟(البته نیاز به توضیح نیست و بنده جسارت میکنم که با توجه به سرعت امواج حتی توی چند ثانیه هم کیلومترها از منطقه رو در بر میگیرند)
حمید جان ببخشید که طولانی شد ولی دوست دارم نظر واقعی شمارم درباره این قضیه بدونم

صادقانه زندگی کنید

جمعه 1 آذر1392 - 11:33pm
مدیر کل
مدیر کل

koohyar عزیز صحبت شما درسته. در واقع از نظر من هم مکث کردن ریشه علمی و دلیل موجهی نداره. بنده هم در تستهای خودم هیچوقت به اون شکل نیاز به فاصله زمانی ندیدم. اما این مطلب رو اولین بار فکر میکنم استاد آریا فرمودن و بقیه دوستان هم تا حدودی تاییدش کردن! در نهایت تونستم با طراح ردیاب های شرکت Dell بعنوان اپراتور تماسی حاصل کنم که ایشون هم فرمودن بهتره 3 دقیقه مکث انجام بشه! بهرحال ظاهرا از نظر تجربی این زمان مورد تایید هست. اما از نظر علمی به اون شکل نه. ضمن اینکه اصطلاح باردار شدن هم که اینجا دوستان بعضا بکار میبرن بنظر من درست نیست.
در مورد فرکانس آب که ابتدا میاد مشکلی نیست. شما میتونین قبل از روشن کردن ولوم قدرت رو روی صفر قرار بدین و بعد از تعویض فرکانس مناسب ولوم قدرت رو زیاد کنین. ضمن اینکه اگر زمان کوتاهی در حد چند ثانیه فرکانس دیگری ارسال بشه اشکالی نداره.
از نظر دستگاه بهیچ وجه مساله ای وجود نداره و تولید فرکانس در کسری از ثانیه انجام میشه. اگر شک داشتین میتونین با فرکانس متر یا اسیلوسکوپ چک کنین! :D
در نهایت این فاصله چند دقیقه ای که مطرح میشه بیشتر بعنوان توصیه هست. وگرنه در اکثر موارد رعایت دقیقش الزامی نیست.

جمعه 1 آذر1392 - 11:42pm
مدیر سایت
مدیر سایت

حمید نوشته است:
koohyar عزیز صحبت شما درسته. در واقع از نظر من هم مکث کردن ریشه علمی و دلیل موجهی نداره. بنده هم در تستهای خودم هیچوقت به اون شکل نیاز به فاصله زمانی ندیدم. اما این مطلب رو اولین بار فکر میکنم استاد آریا فرمودن و بقیه دوستان هم تا حدودی تاییدش کردن! در نهایت تونستم با طراح ردیاب های شرکت Dell بعنوان اپراتور تماسی حاصل کنم که ایشون هم فرمودن بهتره 3 دقیقه مکث انجام بشه! بهرحال ظاهرا از نظر تجربی این زمان مورد تایید هست. اما از نظر علمی به اون شکل نه. ضمن اینکه اصطلاح باردار شدن هم که اینجا دوستان بعضا بکار میبرن بنظر من درست نیست.
در مورد فرکانس آب که ابتدا میاد مشکلی نیست. شما میتونین قبل از روشن کردن ولوم قدرت رو روی صفر قرار بدین و بعد از تعویض فرکانس مناسب ولوم قدرت رو زیاد کنین. ضمن اینکه اگر زمان کوتاهی در حد چند ثانیه فرکانس دیگری ارسال بشه اشکالی نداره.
از نظر دستگاه بهیچ وجه مساله ای وجود نداره و تولید فرکانس در کسری از ثانیه انجام میشه. اگر شک داشتین میتونین با فرکانس متر یا اسیلوسکوپ چک کنین! :D
در نهایت این فاصله چند دقیقه ای که مطرح میشه بیشتر بعنوان توصیه هست. وگرنه در اکثر موارد رعایت دقیقش الزامی نیست.

بله از توضیحات شما ممنونم
و باید تاکید کنم که این مسائل کوچکترین ارتباطی به صحت عملکرد ردیاب نداره و به هیچ وجه نمیشه ربطش داد
منظور بنده هم فقط تاکید بر این قضیه بود که با توجه به سرعت بالای امواج و دقت تولید لحظه ای امواج توسط ردیاب به هیچ وجه نیازی به نه روشن و خاموش کردن هست و نه نیازی به حتی صبر در حد ثانیه چه برسه به دقیقه
بیشتر به نظر میرسه این قضیه تبدیل به یک وسواس شده و برای رفعش و اعتماد دوستان به ردیاب توصیه میکنم بدون خاموش روشن کردن ردیاب چندبار فرکانس مواد مختلف رو تغییر بدید و ردیابی کنید و حتی با رنج فاینم امتحان کنید خواهید دید نیازی به صرف این زمان و البته تلف کردن این زمتن نیست که بعضی اوقات حتی چند ثانیه زمان هم در این کار میتونه زندگی یک نفر رو نجات بده
درود و با ارزوی موفقیت

صادقانه زندگی کنید

شنبه 1 آذر1392 - 12:08am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6396 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 84 , 85 , 86 , 87 , 88 , 89 , 90 ... 640  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 28 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure