انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 8 مهر1403 - 7:50am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 180 , 181 , 182 , 183 , 184 , 185 , 186 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. بله خب با توجه به ولتاژی که فرمودین قسمت فرستنده شما فعلا ایراد داره. ولی دلیل بر این نیست که باقی مدار شما حتما سالم باشه! :D فعلا باید قسمت به قسمت جلو رفت.
در مورد قطعات مرتبط با ترانزیستورهای 1 و 2 که خب مشخصه منظور تمام قطعاتی هستن که به این 2 ترانزیستور وصل شدن! بطور مشخص خود ترانزیستورهای 1 و 2 و خازنهای 1 و 2 و 3 و 5 و مقاومتهای 2 و 3 رو بخصوص از نظر مقادیر قطعات چک کنین. اگر این مجموعه سالم باشه و ولتاژ سر کلکتور ترانزیستور 1 هم حداقل 8 ولت باشه ؛ شما باید در دو سر لوپ فرستنده ولتاژ بالاتری داشته باشین. البته این نکته رو هم باید عرض کنم فرکانس خروجی چیزی بین 10 تا 12 کیلوهرتز باید باشه که این خودش یک نشانه دیگه از سلامت کاری فرستنده هست و در عین حال این فرکانس باعث میشه که ولت متر های معمولی در رنج AC عدد درستی رو به شما اعلام نکنن! پس خیلی هم روی این عدد ولتاژ حساس نباشین.

سه شنبه 3 دی1392 - 11:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم. بله خب با توجه به ولتاژی که فرمودین قسمت فرستنده شما فعلا ایراد داره. ولی دلیل بر این نیست که باقی مدار شما حتما سالم باشه! :D فعلا باید قسمت به قسمت جلو رفت.
در مورد قطعات مرتبط با ترانزیستورهای 1 و 2 که خب مشخصه منظور تمام قطعاتی هستن که به این 2 ترانزیستور وصل شدن! بطور مشخص خود ترانزیستورهای 1 و 2 و خازنهای 1 و 2 و 3 و 5 و مقاومتهای 2 و 3 رو بخصوص از نظر مقادیر قطعات چک کنین. اگر این مجموعه سالم باشه و ولتاژ سر کلکتور ترانزیستور 1 هم حداقل 8 ولت باشه ؛ شما باید در دو سر لوپ فرستنده ولتاژ بالاتری داشته باشین. البته این نکته رو هم باید عرض کنم فرکانس خروجی چیزی بین 10 تا 12 کیلوهرتز باید باشه که این خودش یک نشانه دیگه از سلامت کاری فرستنده هست و در عین حال این فرکانس باعث میشه که ولت متر های معمولی در رنج AC عدد درستی رو به شما اعلام نکنن! پس خیلی هم روی این عدد ولتاژ حساس نباشین.

سلام مهندس جان
روز بخیر...
شرمنده بازم مزاحم همیشگی

ترانزیستور های تی 1 و تی 2 کلا عوض کردم باز ولتاژم 5 بود

خازن 1و2و3و5 طبق فرمایشات شما درست بود...خازن 5 هم 470 بود....که پس از تعویض خازن با 330 مشکل ولتاژ پایین حل شد و الان ولتاژ AC 24.5 دارم.آیا این ولتاژ مناسبه؟(مدار فلزیاب تقویت شده...بدون استفاده از مدار افزایش ولتاژ)؟؟؟
مقاومت 2و3 طبق فرمایشات شما درست بود...اما در پست های قبلی دیدم که برخی دوستان و شما گفته بودید مقاومت 5 با مقاوت 10کیلو جایگزین بشه...که این تغییر رو هنوز اعمال نکردم.....باید این رو هم اعمال کنم؟؟؟
سوال آرخم اینه که چرا الان وقتی روشنش میکنم بوق ممتد داره و به هیچ صراطی مستقیم نیست؟؟؟چه حالت سرچ چه تنظیم فقط بووووووووووووووووووووووووووووووق؟؟؟؟
مرسی مهندس بابت راهنماییت

چهارشنبه 4 دی1392 - 12:43pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم احمد جان.
در خصوص خازن 5 توجه کنین در صورتیکه لوپ شما با سیم ضخیم یعنی 0.7 درست شده شما باید خازن 470 نانو رو استفاده کنین تا ولتاژ خروجی فرستنده شما رقم بالاتری داشته باشه. خازن 330 نانو مربوط به لوپ با سیم نازک بوده. اگر میفرمایین خازن 470 نانو درست جواب نداده احتمالا خود اون خازن هم ایراد داشته. بهرحال بحث تعویض این خازن به عدد مناسب سر همین حداکثر شدن ولتاژ خروجی هست. ولتاژ فعلی شما هم برای کارکرد اولیه خوبه وگرنه برای برد بالا باید بیشتر از این ولتاژ داشته باشین.
مقاومت 5 به جهت تنظیم حساسیت گیرنده به نسبت افزایش قدرت فرستنده که انجام دادیم عوض شده بود. اما مدار شما درجه تقویتش در حدی نیست که بخواین این مقاومت رو تعویض کنین. بنظر من مقاومت اصلی رو حفظ کنین خیلی بهتره.
در مورد بوق ممتد هم نظر خاصی ندارم! چون هنوز معلوم نیست جای دیگه مدار شما ایراد نداشته باشه. باید خازن 6 و 7 رو هم تنظیم کنین و عمل نال کردن لوپها رو بتونین انجام بدین و بعد هم روی تنظیم ولومها کار کنین ببینین درست جواب میده یا نه.

چهارشنبه 4 دی1392 - 4:56pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم احمد جان.
در خصوص خازن 5 توجه کنین در صورتیکه لوپ شما با سیم ضخیم یعنی 0.7 درست شده شما باید خازن 470 نانو رو استفاده کنین تا ولتاژ خروجی فرستنده شما رقم بالاتری داشته باشه. خازن 330 نانو مربوط به لوپ با سیم نازک بوده. اگر میفرمایین خازن 470 نانو درست جواب نداده احتمالا خود اون خازن هم ایراد داشته. بهرحال بحث تعویض این خازن به عدد مناسب سر همین حداکثر شدن ولتاژ خروجی هست. ولتاژ فعلی شما هم برای کارکرد اولیه خوبه وگرنه برای برد بالا باید بیشتر از این ولتاژ داشته باشین.
مقاومت 5 به جهت تنظیم حساسیت گیرنده به نسبت افزایش قدرت فرستنده که انجام دادیم عوض شده بود. اما مدار شما درجه تقویتش در حدی نیست که بخواین این مقاومت رو تعویض کنین. بنظر من مقاومت اصلی رو حفظ کنین خیلی بهتره.
در مورد بوق ممتد هم نظر خاصی ندارم! چون هنوز معلوم نیست جای دیگه مدار شما ایراد نداشته باشه. باید خازن 6 و 7 رو هم تنظیم کنین و عمل نال کردن لوپها رو بتونین انجام بدین و بعد هم روی تنظیم ولومها کار کنین ببینین درست جواب میده یا نه.

جناب مهندس حمید
آیا این کار تو مدار تاثیری داره که وقتی دو تا خازن 330 رو با هم موازی کنیم و به جای خازن 5 بذارم ولتاژ حدود 40 ولت دارم...تاثیری تو برد دستگاه داره؟
خازن 6و7 رو چی بزارم مهندس جان؟؟؟؟
با توجه به اینکه الان سیم پیچ من با سیم 0.7 هست..و خازن 5 رو 330 گذاشتم؟؟

چهارشنبه 4 دی1392 - 5:16pm
مدیر کل
مدیر کل

خب در واقع خازن 5 حتی اگر تا حدودی از 470 نانو هم بیشتر بشه باز هم ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه و قدرت فرستنده بیشتر میشه! ولی طبق تستهایی که دوستان قبلا انجام دادن گزارش بی ثباتی و نوسان در ولتاژ خروجی فرستنده داده شد و بر همین اساس ما گفتیم این خازن رو 470 نانو بذارین کافیه. حالا اگر شما در آینده جواب خوبی با خازن بیشتر مثل همین 660 نانو گرفتین چه بهتر! چون در این صورت به قسمت افزایش ولتاژ هم دیگه به اون شکل نیازی نیست.
فرکانس فرستنده شما اگر دور و بر 11 کیلوهرتز باشه خازن 6 همون 33 نانو باید بشه. ولی خازن 7 کاملا بستگی به مدار شما داره. باید مقادیر بین 1 تا 8.2 نانو رو برای خازن 7 تست کنین تا ببینین با کدومش برد بیشتری حاصل میشه. این خازن اگر بیشتر از 1 نانو با عدد مناسب مدار شما فاصله داشته باشه نتیجه خوبی بدست نمیاد.

چهارشنبه 4 دی1392 - 5:24pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خب در واقع خازن 5 حتی اگر تا حدودی از 470 نانو هم بیشتر بشه باز هم ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه و قدرت فرستنده بیشتر میشه! ولی طبق تستهایی که دوستان قبلا انجام دادن گزارش بی ثباتی و نوسان در ولتاژ خروجی فرستنده داده شد و بر همین اساس ما گفتیم این خازن رو 470 نانو بذارین کافیه. حالا اگر شما در آینده جواب خوبی با خازن بیشتر مثل همین 660 نانو گرفتین چه بهتر! چون در این صورت به قسمت افزایش ولتاژ هم دیگه به اون شکل نیازی نیست.
فرکانس فرستنده شما اگر دور و بر 11 کیلوهرتز باشه خازن 6 همون 33 نانو باید بشه. ولی خازن 7 کاملا بستگی به مدار شما داره. باید مقادیر بین 1 تا 8.2 نانو رو برای خازن 7 تست کنین تا ببینین با کدومش برد بیشتری حاصل میشه. این خازن اگر بیشتر از 1 نانو با عدد مناسب مدار شما فاصله داشته باشه نتیجه خوبی بدست نمیاد.

سوال آخر و شاید یکم مسخره..... :| :|

فرکانس رو چه جوری اندازه بگیرم بدون داشتن اسیلوسکوپ؟ایا با اهمتر میشه؟

چهارشنبه 4 دی1392 - 5:41pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم احمد جان.
اگر مولتی متر شما رنج فرکانس داشته باشه و بالاتر از محدوده 11 کیلوهرتز هم باشه تا حدی میتونین با اون اندازه گیری فرکانس رو انجام بدین. پس دقت کنین رنج KHz یا MHz در مولتی متر شما موجود هست یا نه؟
بعنوان اسیلوسکوپ هم میتونین مدار ساده ای که به کمک نرم افزار میتونه کارت صوتی کامپیوتر شما رو به اسیلوسکوپ تبدیل کنه استفاده کنین. مطلبش رو بنده قبلا در قسمت الکترونیک گذاشتم و توضیح دادم. برای نمایش فرکانسهایی در این حد هر چند دقت نمایش شکل موجش خوب نیست اما میشه گفت برای اندازه گیری فرکانس حتی از اکثر مولتی متر ها عدد فرکانس رو دقیق تر نشون میده و در اینجا هم قابل استفادست.

چهارشنبه 4 دی1392 - 7:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید جان
خوبی؟

مزاحم همیشگی
میگما من خازن تهیه کردم برا خازن هفت از رنج 1تا 8.2 که فرمودین تک تک امتحان کردم و همچنان نهایت بردی که داشتم 10 سانتیمتر برا سینی به قطر یک متر بود......

خازن 330 نانو گذاشتم برد تا 15 سانتی متر افزایش پیدا کرد.....
وقتی سینی رو به فرستنده نزدیک میکنم بوق داره...حتی از فاصله خیلی بیشتر تا انگار جاشون برعکس باشه :D :D
واسه گیرنده از حدود 15 سانتی بوق داره و واسه فرستنده از حدود دو متری؟؟؟ :D :D

نمیدونم چرا اینجوریه...از قطب مثبت باطری یک اتصال ایجاد کردم به نقطه VT ....سر فرستنده 45 ولت داشتم(باطری 12 ولت) و هیچ تغییری در برد ایجاد نشد...همون15 سانت به زور.....

حمید جان چیکار کنم؟؟؟؟راستی چرا شیلد مدار من بین 4.5 تا 5.5 ولته؟؟؟اشکال داره؟؟؟یا درسته؟؟؟
در ضمن به اجسام کوچیک تر از یک متر حساس نیست.(چکش.پیچ گوشتی.انبر دست....فقط و فقط سینی یک متری میزنه :)) )

حمید جان قطعات بگیرم از نو پی سی بی بزنم؟؟؟؟ :((

پنج شنبه 5 دی1392 - 3:02pm
مدیر کل
مدیر کل

احمد جان قبل هر چیز خونسردی خودت رو حفظ کن! :D
اینجور که فرمودین فرستنده شما باید درست کار بکنه. ولتاژ شیلد هم هر چی هست باید نصف ولتاژ 8 شما باشه در این صورت درسته. وگرنه احتمال داره اتصالی هم داشته باشین.
ممکنه وسط گیرنده شما هم ایرادی باشه که حدسش راحت نیست. بنابراین مدارتون رو از حیث سیمکشی و مقادیر قطعات با دقت بررسی کنین.

پنج شنبه 5 دی1392 - 3:33pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
احمد جان قبل هر چیز خونسردی خودت رو حفظ کن! :D
اینجور که فرمودین فرستنده شما باید درست کار بکنه. ولتاژ شیلد هم هر چی هست باید نصف ولتاژ 8 شما باشه در این صورت درسته. وگرنه احتمال داره اتصالی هم داشته باشین.
ممکنه وسط گیرنده شما هم ایرادی باشه که حدسش راحت نیست. بنابراین مدارتون رو از حیث سیمکشی و مقادیر قطعات با دقت بررسی کنین.

حمید جاج به خدا اعصابما ریخته به هم.....یک چیزیایی یک جا سراغ دارم باید زود درستش کنم.... :D

میگما این 8 ولته سر کدوم قطعه باید اندازه گیری کنم و کدوم پایش؟؟؟

یک بار قطعات رو چک میکنم....از لحاظ مقادیر و سیم کشی...درست نشد میرم شنبه برا خرید قطعه 8-| 8-|

پنج شنبه 5 دی1392 - 3:52pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 180 , 181 , 182 , 183 , 184 , 185 , 186 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 6 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure