انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 8 مهر1403 - 7:48am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 181 , 182 , 183 , 184 , 185 , 186 , 187 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

با سلام خدمت دوستان عزیز خصوصا استاد حمید
استاد توباکس تموم کردم البته عکس خواستم بزارم آپ نشد سعی می کنم عکس بزارم
مشکل اینجاست که وقتی می خوام لوپ ها را نال کنم نال نمیشه ولی وقتی دکمه بالانس را می زنم نال میشه اما وقتی می زنم سرچ کنه خیلی ضعیف عمل میکنه طوری که یک سینی استیل 20 در30 را تو 35 سانت میزنه
استاد شرمنده که وقت تون گرفتم

هیچ وقت به گمان اینکه وقت دارید ننشینید زیرا در عمل خواهید دید که همیشه وقت کم و کوتاه است.

پنج شنبه 5 دی1392 - 5:32pm
مدیر کل
مدیر کل

piuse عزیز اینجا هم به شما خسته نباشین میگم. ماشالا در یک روز هم چنس هم توباکس؟! :D
شما برای نال کردن و تنظیم لوپ فقط کلید S1 رو باید در حالت تنظیم لوپ قرار بدین و کار به هیچ چیز دیگه هم نداشته باشین! لوپ فرستنده رو تا حدی حرکت بدین که عقربه میتر به حداقل مقدار برسه. اگر عقربه کاملا به ته چسبیده شاید حساسیت میتر شما بالا باشه. یک مقدار بررسی کنین اگر عقربه مرتب تا ته میره و مدار تقویت شده هست دقت کنین مقاومت 5 رو 10 کیلو بذارین. در نهایت اگر حساسیت میتر شما خیلی بالا باشه راهی جز افزایش مقاومت 8 ندارین تا میزان حرکت میتر در حالت تنظیم کمتر بشه و بتونین کم و زیاد شدنش رو تشخیص بدین.
این میزان برد نشون میده احتمالا مدار مشکلی نداشته باشه. فقط باید خازن 7 رو کم و زیاد کنین تا برد بیشتر بشه و در عین حال لوپ هم حتما باید نال شده باشه.

پنج شنبه 5 دی1392 - 5:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

استاد سلام مجدد
من از میتر یه اهم متر قدیمی کوچک استفاده کردم از افزایش ولتاژ هم استفاده کردم خوب کار میکنه مقاوت 5 را هم طبق فرمایش شما 10 گذاشتم پتانسیومتر حساسیت میتر را هر چقدر می خوام تنظیم کنم اتفاقی نمی افته
فقط استاد من از یه الومنیوم 3*3 نیم متر به فاصله حدود 30 سانت از فرستنده استفاده کردم طرف گیرنده را متحرک کردم
استاد شرمنده از این سوال های پی در پی

هیچ وقت به گمان اینکه وقت دارید ننشینید زیرا در عمل خواهید دید که همیشه وقت کم و کوتاه است.

پنج شنبه 5 دی1392 - 6:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

استاد حمید جان شرمنده یه مورد یادم رفت
بعد از نال کردن لوپ .. روی سرچ که میزارم تریشولد را نمی تونتم از 2 بالاتر ببرم یعنی کلا آستانه نداره عین ولوم صوتی عمل میکنه یه صوت ضعیف کم و زیاد میشه
استاد خیلی گلی واقعا جا داره از زحمات بی دریغ شما نهایت تشکر را بکنیم @};- @};- :x :x

پنج شنبه 5 دی1392 - 6:12pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم عزیز من. :ymhug:
در مورد پتانسیومتر حساسیت میتر دقت کنین فقط در حالت کاوش کارایی داره و در حالت تنظیم لوپ کلا از مدار خارج میشه! پس در نهایت فقط با افزایش مقاومت 8 مساله حساسیت بالای میتر قابل جبران هست.
متوجه نشدم از چه سایز آلومینیومی در کجا استفاده کردین! ولی دقت کنین آلومینیوم اگر تا روی خود لوپ بیاد برد کاهش پیدا میکنه.
در مورد تجربه کار با ولومهای این دستگاه من از دوستانی که به اپراتوریش وارد هستن خواهش میکنم پاسخ شما رو بدن.
اما احتمالا مدار شما هنوز اشکالی داشته باشه! بهتره بیشتر مدار رو چک کنین.

پنج شنبه 5 دی1392 - 6:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من چند نکته میگم شاید بدرد دوستان بخوره.البته تکرار مکررات.
اول اینکه بعد از ساخت مدار بهیچ وجه دستگاه رو بدون لوپ فرستنده روشن نکنید که ترانزیستور 1 و 2 مرخص میشن.دوم اگر دستگاه از یک طرف کمتر سنس میکنه از طرف پشت اون امتحان کنید و درصورتی که جهت سنس معکوس هست جای وصل شدن دو سر لوپ گیرنده یا فرستنده رو عوض کنید درست میشه.
سوم دوستانی که مدار تقویت شده رو ساختن ابتدا ولتاژ قسمت فرستنده رو روی مقدار کم بگذارند مثلا 14 ولت بعد لوپ ها رو نال کنند تا از وضعیت دستگاه با خبر بشند که ایا اصلا با ولوم های کم سنس میکنه یا نه.سپس کم کم ولتاژ رو بالا ببرند تا جایی که ثبات دستگاه حفظ بشه.در ضمن تست دستگاه رو اصلا توی منزل انجام ندهید سعی کنید در فضای باز باشه و یه فلز تست از نوع غیر اهنی مثلا یه سینی روی رو داشته باشید تا بدونید بعد از تغییرات و تنظیمات برد دستگاه روی فلز ثابت چقدر افزایش داشته.
نکته بعدی تنظیم خازن 6 و 7 هست.تنظیم این خازن یکی از حساس ترین مراحل کاره.ابتدا شما فرکانس فرستنده رو اندازه بگیرید هرچقدر به فرکانس 11 کیلو هرتز نزدیک تر باشه دستگاه به حالت ایده ال کار خودش نزدیکتره و اگر خیلی بالا بود باید مقدار خازن یک رو بالاتر بگذارید تا فرکانس پایین تر بیاد.سپس یک خازن 33 نانو جای خازن 6 نصب کنید(سعی کنید این دو خازن رو سوکت خور کنید تا بعد از پیدا کردن خازن مورد نظر اون رو روی برد لحیم کنید)ودستگاه رو روشن کنید و مقدار برد رو اندازه بگیرید.حالا یک خازن 1 نانو جای خازن 7 بزنید و دوباره برد رو اندازه بگیرید .به همین ترتیب مجموع این خازن ها با توجه به ظرفیت لوپ و فرکانس دستگاه ممکنه از 22 نانو تا 39 نانو متغیر باشه شما باید مقدار این دو رو کم وزیاد کنید تا حداکثر برد بدست بیاد.
در رابطه با اپراتوری هم شما موقعی که دستگاه روی حالت تنظیم لوپ هست با ولوم ها کاری ندارید و فقط لوپ ها رو نال میکنید.نکته مهم :هرچقدر با حرکت کمتر لوپ عقربه حساسیت بیشتری داشته باشه خازن 6 و 7 بهتر تنظیم شده.یعنی وقتی خازن 6 و 7 رو تعویض میکنید از نال کردن لوپ ها معلومه که دستگاه چقدر برد داره و حساسیت به حرکت لوپ فرستنده بالاتره.اینجاست که نقش اسکلت محکم خودش رو نشون میده و نمیگذاره لوپ ها کوچکترین تغییر وضعییتی بدن.
وقتی هم روی حالت سرچ قرار میدید هر چقدر کیفیت ساخت شما بهتر باشه کمتر به بالانس کردن نیاز دارید.
باز هم سوالی باشه در خدمتم.

پنج شنبه 5 دی1392 - 11:38pm
مدیر سایت
مدیر سایت

سلام دوستان
دقت کنید که بجای ترانزیستور pn4393 یا از خودش استفاده کنید یا از 2n4393
در هر صورت حواستون باشه که از 4292 استفاده نکنید و فکر کنم مشکل خیلی از دوستان از همین بود
البته اگر از 111 و یا 113 هم استفاده کنید نتیجه یکسانه و بازم دستگاه خوب کار میکنه
درود

نگذارید گوشهایتان گواه چیزی باشد که ندیده اید
نگذارید زبانتان چیزی را بگوید که قلبتان باور نکرده
صادقانه زندگی کنید

جمعه 5 دی1392 - 12:06am
مدیر کل
مدیر کل

:ymapplause:
این رو اضافه کنم که فرکانس این دستگاه لازم نیست حتما عدد خاصی باشه مهم اینه که فرستنده و گیرنده با هم تنظیم باشن و این کار هم با خازن 6 و 7 انجام میشه.
البته طبق تحقیقات شرکتهای بزرگ فلزیابی و اون چیزی که در بهترین توباکس ها استفاده شده و جواب داده فرکانس 12.5 کیلوهرتز هست. برای دستیابی به چنین فرکانسی خازن 1 باید 34.5 نانو (33 نانو موازی با 1.5 نانو و هر دو بالای 250 ولت) و خازن 6 هم 27 نانو گذاشته بشه و سپس خازن 7 تنظیم بشه.
این هم نکته جدید در مورد این توباکس بعد از بوق نودی! :D

جمعه 5 دی1392 - 1:14am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید جان اتفاقا فرکانس اولیه مدار من 12.33 بود که به بعضی سنگها حساسیت داشت.بعد از اون خازن یک رو 33 گذاشتم فرکانس اومد روی 14 کیلوهرتز که دیگه فاجعه شد در رو دیوار رو میزد.بعد فرکانس رو حدود 10.9 گذاشتم دستگاه خیلی بهتر شد .البته این مساله رو باید بشتر بررسی کنیم که این حساسیت به سنگ برای چیه؟ممنونم.

جمعه 6 دی1392 - 9:32am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون پوریا جان مطلب درستی فرمودین. در سیستمهای وی ال اف و توباکس های اینچنینی با این فرکانسها داستان به همین شکل هست که فرکانس که بالا تر میره حساسیت به ذرات هم بیشتر میشه. اما این بحثی نیست که مثلا با 1 کیلوهرتز تفاوت فرکانسی بشه خیلی احساسش کرد! خیلی بیشتر از اینها باید فرکانس جابجا بشه تا واقعا خیلی تفاوت در عملکرد بوجود بیاد.
مطلبی که من عرض کردم حاصل مطالعات شرکت وایتز بود و در دستگاه های زیادی از نوع توباکس ساخت شرکتهای مختلف داره همین فرکانس استفاده میشه. با این حال بین فرکانس 11 و 12.5 هم فاصله زیادی نیست.
دستگاه شما هم ممکنه مشکل دیگری احیانا داشته یا خودتون اشتباهی کردین وگرنه به صرف اندک تغییر فرکانسی نمیتونه تا این حد قضیه عوض بشه و حتی بد بشه! اما اگر درست باشه پس باید بگیم پایین اوردن فرکانس بهتر هست!

جمعه 6 دی1392 - 4:48pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 181 , 182 , 183 , 184 , 185 , 186 , 187 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 3 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure