انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 8 مهر1403 - 3:53am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 187 , 188 , 189 , 190 , 191 , 192 , 193 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم سعید عزیز.
1- خازن 14 اهمیت نداره از چه نوعی باشه. همیشه به جای پلاریته دار میشه بدون پلاریته گذاشت ولی برعکسش نمیشه!
2- خازنهای رنج پیکو نوع عدسی و مولتی لایر دارن. بالاتر از 100 پیکو پلیستر هم هست که کیفیت خوبی داره. خازنهای 27 و 47 پیکو مهم نیستن عدسی هم میتونین بذارین. ولی 470 پیکو رو پلیستر یا ام کا تی بگیرین.
3- عجب سوالی! :D دوست من با این تجربه شما واقعا خیلی باید دعا کرد از مدار جواب بگیرین! عزیز من به اینها جامپر میگن و بله با سیم باید به هم وصل بشن. علت اینکه روی خود فیبر نمیتونسته وصل بشه این هست که سیم دیگری بین راه بوده که امکان عبور این سیم از روی اون نبوده! پس تنها راهش در فیبر تک رو گذاشتن جامپر هست.
4- دیود دو سر کاتد و آند داره که آند عملا معادل مثبت هست. ولی شما به این مساله کاری نداشته باشین! اون سری که دو تا خط داره و بهش کاتد میگن مطابق همون جهت خطی که عکسش روی فیبر هست قرار بدین. دیودهای دیگه هم دقیقا همینطور هستن فقط رنگ خطشون ممکنه فرق کنه.
5- خازن 0.047 بر حسب میکرو فاراد هست که معادل 47 نانو فاراد میشه. این خازن رو بصورت 473 هم نشون میدن.
6- همیشه خازن با ولتاژ بالاتر رو میشه جای ولتاژ پایین تر گذاشت ولی برعکسش نمیشه! خازن ولتاژ بالا هیچ اشکالی ایجاد نمیکنه و حتی گاهی کیفیت بهتری هم داره. ولی حجم و قیمت خازن ولتاژ بالاتر باعث میشه در صورت عدم نیاز ازش استفاده نکنن. هر چند بین خازن 10 و 16 ولت تفاوت اندازه و قیمت اندک هست.
7- بله این ترانزیستورهای بدنه پلاستیکی PN4393 و J111 شکل پایه هاشون یک جور هست و مطابق همین تصویری هست که گذاشتین.
8- اینم از اون سوالا بودا! دوست من جهت ایسی رو یا با یک بریدگی U شکل در یک سمت ایسی مشخص میکنن یا کنار پین شماره 1 یک دایره شبیه خال قرار میدن. جفت این دو حالت جهت آیسی رو به یک شکل مشخص میکنه و فرقی نداره. در هر صورت شما این جهت رو از روی فیبر مطابقت میدین با اون علامت U که یک طرف مستطیل آیسی قرار داره.
9- اون چیزی که زیر ایسی قرار میگیره اسمش سوکت آیسی هست! این رو برای این میذارن که هم آیسی که معمولا حساس هست و تعداد پایه زیادی داره در اثر حرارت لحیم کاری آسیب نبینه ؛ و هم امکان تعویضش بسیار راحت تر باشه. چرا که ایسی از روی سوکت با یک فشار در میاد. اما اگر لحیم کرده باشین و بعدا نیاز به تعویض پیدا کنه دراوردنش دردسر داره. سوکت ایسی هم در دو نوع معمولی و نظامی در بازار موجود هست که نوع نظامی بنظر من بهتره.

دوشنبه 23 دی1392 - 11:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام خدمت مهندس بزرگوار و استاد عزیز آقا حمید
یه چیزی خیلی واسم جالبه، اینکه شما هر سوالی رو چه مبتدیانه و چه حرفه ای با یک لحن و با حوصله زیاد جواب میدین، حتی سوالی مثل چگونگی تشخیص جهت آی سی ! واقعا بزرگواری و صعه صدر بالایی میخواد. تبریک میگم.
ولی سوالات خودم :
البته شاید تکراری باشه، تلاشم رو کردم که تو پستها پیدا کنم ولی حق بدین 190 صفحه کم نیست ! (که البته این خودش نشون دهنده جالب بودن مداریه که شما ارائه دادین)
1. محل نقاطی که باید ولتاژ 4 و 8 ولت داشته باشن. و اینکه باید نسبت به زمین مدار این ولتاژ رو داشته باشن یا یه رفرنس دیگه.
2. فاصله 95 سانت، بین سنتر تا سنتر دو لوپ هست یا جور دیگه ای محاسبه میشه.
با جوابتون یا دادن آدرس پستهای مربوطه منت به سر بنده میذارید.

دوشنبه 23 دی1392 - 11:35pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید
این مبدل ولتاژ رو از کجا میتونم بگیرم؟

دوشنبه 23 دی1392 - 11:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس حمید عزیز ممنون از حوصله و وقتی که برای سوالهای ناشیانه و بعضا تکراری مون میذاری
من چون سابقه مونتاژ ندارم و تو اول راه هستم خیلی سوالها واسم پیش میاد .شاید اینجا جای مطرح کردن بعضی سوالها نباشه اما چه کنیم که گیریم دیگه.
واقعا که تحصیلات آکادمیک تو ایران هیچ ربطی به کار عملی نداره . من شرمندم ولی یاد میگیرم مهندس
.
باز هم ازتون ممنونم مهندس @};- @};- @};- @};- @};-
برم بگردم یه چند تا سوال ناشیانه دیگه پیدا کنم !!!!! :D

the trouble is , you think you have time

دوشنبه 23 دی1392 - 11:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: El.Dorado
حمید نوشته است:
خواهش میکنم سعید عزیز.
1- خازن 14 اهمیت نداره از چه نوعی باشه. همیشه به جای پلاریته دار میشه بدون پلاریته گذاشت ولی برعکسش نمیشه!
2- خازنهای رنج پیکو نوع عدسی و مولتی لایر دارن. بالاتر از 100 پیکو پلیستر هم هست که کیفیت خوبی داره. خازنهای 27 و 47 پیکو مهم نیستن عدسی هم میتونین بذارین. ولی 470 پیکو رو پلیستر یا ام کا تی بگیرین.
3- عجب سوالی! :D دوست من با این تجربه شما واقعا خیلی باید دعا کرد از مدار جواب بگیرین! عزیز من به اینها جامپر میگن و بله با سیم باید به هم وصل بشن. علت اینکه روی خود فیبر نمیتونسته وصل بشه این هست که سیم دیگری بین راه بوده که امکان عبور این سیم از روی اون نبوده! پس تنها راهش در فیبر تک رو گذاشتن جامپر هست.
4- دیود دو سر کاتد و آند داره که آند عملا معادل مثبت هست. ولی شما به این مساله کاری نداشته باشین! اون سری که دو تا خط داره و بهش کاتد میگن مطابق همون جهت خطی که عکسش روی فیبر هست قرار بدین. دیودهای دیگه هم دقیقا همینطور هستن فقط رنگ خطشون ممکنه فرق کنه.
5- خازن 0.047 بر حسب میکرو فاراد هست که معادل 47 نانو فاراد میشه. این خازن رو بصورت 473 هم نشون میدن.
6- همیشه خازن با ولتاژ بالاتر رو میشه جای ولتاژ پایین تر گذاشت ولی برعکسش نمیشه! خازن ولتاژ بالا هیچ اشکالی ایجاد نمیکنه و حتی گاهی کیفیت بهتری هم داره. ولی حجم و قیمت خازن ولتاژ بالاتر باعث میشه در صورت عدم نیاز ازش استفاده نکنن. هر چند بین خازن 10 و 16 ولت تفاوت اندازه و قیمت اندک هست.
7- بله این ترانزیستورهای بدنه پلاستیکی PN4393 و J111 شکل پایه هاشون یک جور هست و مطابق همین تصویری هست که گذاشتین.
8- اینم از اون سوالا بودا! دوست من جهت ایسی رو یا با یک بریدگی U شکل در یک سمت ایسی مشخص میکنن یا کنار پین شماره 1 یک دایره شبیه خال قرار میدن. جفت این دو حالت جهت آیسی رو به یک شکل مشخص میکنه و فرقی نداره. در هر صورت شما این جهت رو از روی فیبر مطابقت میدین با اون علامت U که یک طرف مستطیل آیسی قرار داره.
9- اون چیزی که زیر ایسی قرار میگیره اسمش سوکت آیسی هست! این رو برای این میذارن که هم آیسی که معمولا حساس هست و تعداد پایه زیادی داره در اثر حرارت لحیم کاری آسیب نبینه ؛ و هم امکان تعویضش بسیار راحت تر باشه. چرا که ایسی از روی سوکت با یک فشار در میاد. اما اگر لحیم کرده باشین و بعدا نیاز به تعویض پیدا کنه دراوردنش دردسر داره. سوکت ایسی هم در دو نوع معمولی و نظامی در بازار موجود هست که نوع نظامی بنظر من بهتره.

خدا وکیلی بعضی چیزارو توی اینترنت راحت میشه پیدا کرد و نیاز نیست سوال بشه اونم از مهندس عزیزمون خداییش چه صبری داری خدا خیرت بده

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

دوشنبه 23 دی1392 - 11:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

saeednew نوشته است:
مهندس حمید عزیز ممنون از حوصله و وقتی که برای سوالهای ناشیانه و بعضا تکراری مون میذاری
من چون سابقه مونتاژ ندارم و تو اول راه هستم خیلی سوالها واسم پیش میاد .شاید اینجا جای مطرح کردن بعضی سوالها نباشه اما چه کنیم که گیریم دیگه.
واقعا که تحصیلات آکادمیک تو ایران هیچ ربطی به کار عملی نداره . من شرمندم ولی یاد میگیرم مهندس
.
باز هم ازتون ممنونم مهندس @};- @};- @};- @};- @};-
برم بگردم یه چند تا سوال ناشیانه دیگه پیدا کنم !!!!! :D

دوست عزیز و گرامی سلام
بنده خدای نکرده قصد جسارت نداشتم، هیچ کس زمان تولد چیزی بلد نیست. همه به مرور یاد میگیرن و انسانهای بزرگ وقتی یاد گرفتن به دیگران هم یاد میدن.
ارزش کار شما هم کمتر از مهندس حمید نیست، همینکه جرأت پرسیدن سوال رو دارین. خیلی ها حتما باید سوالشون خیلی فنی باشه تا بپرسن وگرنه پرسیدنش رو کسر شأن میدونن.
به هر حال بازم عذر میخوام. نیت تقدیر از مهندس حمید بود نه خدای نکرده تخریب شما.
پیروز باشید.

سه شنبه 23 دی1392 - 12:14am
مدیر کل
مدیر کل

Reza Fallah نوشته است:
سلام خدمت مهندس بزرگوار و استاد عزیز آقا حمید
یه چیزی خیلی واسم جالبه، اینکه شما هر سوالی رو چه مبتدیانه و چه حرفه ای با یک لحن و با حوصله زیاد جواب میدین، حتی سوالی مثل چگونگی تشخیص جهت آی سی ! واقعا بزرگواری و صعه صدر بالایی میخواد. تبریک میگم.
ولی سوالات خودم :
البته شاید تکراری باشه، تلاشم رو کردم که تو پستها پیدا کنم ولی حق بدین 190 صفحه کم نیست ! (که البته این خودش نشون دهنده جالب بودن مداریه که شما ارائه دادین)
1. محل نقاطی که باید ولتاژ 4 و 8 ولت داشته باشن. و اینکه باید نسبت به زمین مدار این ولتاژ رو داشته باشن یا یه رفرنس دیگه.
2. فاصله 95 سانت، بین سنتر تا سنتر دو لوپ هست یا جور دیگه ای محاسبه میشه.
با جوابتون یا دادن آدرس پستهای مربوطه منت به سر بنده میذارید.

خواهش میکنم دوست عزیز خیلی ممنون از شما. :ymhug: بهرحال من اعتقاد دارم یا کاری رو نباید کرد یا اینکه باید حق مطلب در حد توان ادا بشه! :D
1- نقطه شیلد که روی فیبر هم مشخص شده و زمین مدار هم هست اگر 4 ولت بصورت حدودی داشته باشه سیستم تغذیه سالم هست. در اون صورت 8 هم قطعا درست خواهد بود چون ولتاژ 4 از طریق نصف شدن ولتاژ 8 درست میشه. اما اگر 4 ولت درست نباشه شما باید ببینین قسمت قبلش که ولتاژ 8 رو ایجاد میکنه درسته یا نه. پایه 7 ایسی 741 باید ولتاژ 8 رو داشته باشه. این اندازه گیری ها هم باید نسبت به منفی باطری چک انجام بشن.
2- فاصله بین دو لوپ لازم نیست دقیقا عدد خاصی باشه. کمتر باشه دستگاه جمع و جورتر میشه اما بردش کاهش پیدا میکنه. بیشتر هم بشه برعکس! ولی فاصله خوب در دو نمونه ای که بچه ها راضی بودن 95 و 110 سانت بوده. این اندازه هم بصورت حدفاصل تقاطع لوپ فرستنده با میله اسکلت تا اولین نقطه از لوپ گیرنده سنجیده میشه.

خواهش میکنم. :ymhug: البته اگر صفحات رو مرور کنین و بخصوص پستهای بنده رو ببینین واقعا هیچ نکته فنی ناگفته ای نیست جز اینکه زحمت ساخت مدار و بویژه اسکلت بالاست و اگر دقت نشه متاسفانه ممکنه نتیجه جالبی بدست نیاد!

سه شنبه 23 دی1392 - 12:21am
مدیر کل
مدیر کل

moein نوشته است:
مهندس حمید
این مبدل ولتاژ رو از کجا میتونم بگیرم؟

معین عزیز این مساله در صفحات ابتدایی تاپیک توضیح داده شده. بهتر هست مرور کنین چون نمیشه همه جزئیات رو چند باره توضیح داد! بهرحال برای اتصال مبدل شما مقاومت 1 رو کلا حذف میکنین و فقط کافی هست سیم مثبت خروجی مبدل ولتاژ رو به نقطه Vt که روی فیبر مشخص شده وصل کنین.

سه شنبه 23 دی1392 - 12:24am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم سعید جان. ایشالا شما هم راه میفتین. البته ای کاش مدار ساده تری رو انتخاب میکردین که شانس جوابگیریتون بیشتر و زحمتتون کمتر باشه! وگرنه این مدار حتی برای هر آدم با تجربه ای هم چالش برانگیز و وقتگیر هست و باید این مساله رو در نظر داشته باشین.
بهرحال بنده در خدمت شما و دوستان هستم. ;;) :D با این حال خواهش دارم تاپیک رو مرور و نت برداری کنین چون مطمئنا میزان زمانی که براش لازم هست کمتر از زمانی هست که شما خدای نکرده روی یک قسمت از مدار بخواین گیر کنین! وگرنه بنده ترجیح میدم سوال ناشیانه پرسیده بشه تا اینکه تکراری باشه! جواب به هیچ سوال ناشیانه ای برای بنده مشکل نیست! جز اینکه فقط از این میترسم که با توجه به تجربه کم بعضی دوستان و اینکه دیگه بعضی نکات عملی رو نمیشه با هیچ بیان و کلامی توضیح داد ؛ ممکنه دوستان در نهایت به جواب نرسن و یک ناراحتی دو طرفه پیش بیاد. امیدوارم که اینجور نشه.

سه شنبه 23 دی1392 - 12:31am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
Reza Fallah نوشته است:
خواهش میکنم دوست عزیز خیلی ممنون از شما. :ymhug: بهرحال من اعتقاد دارم یا کاری رو نباید کرد یا اینکه باید حق مطلب در حد توان ادا بشه! :D
1- نقطه شیلد که روی فیبر هم مشخص شده و زمین مدار هم هست اگر 4 ولت بصورت حدودی داشته باشه سیستم تغذیه سالم هست. در اون صورت 8 هم قطعا درست خواهد بود چون ولتاژ 4 از طریق نصف شدن ولتاژ 8 درست میشه. اما اگر 4 ولت درست نباشه شما باید ببینین قسمت قبلش که ولتاژ 8 رو ایجاد میکنه درسته یا نه. پایه 7 ایسی 741 باید ولتاژ 8 رو داشته باشه. این اندازه گیری ها هم باید نسبت به منفی باطری چک انجام بشن.
2- فاصله بین دو لوپ لازم نیست دقیقا عدد خاصی باشه. کمتر باشه دستگاه جمع و جورتر میشه اما بردش کاهش پیدا میکنه. بیشتر هم بشه برعکس! ولی فاصله خوب در دو نمونه ای که بچه ها راضی بودن 95 و 110 سانت بوده. این اندازه هم بصورت حدفاصل تقاطع لوپ فرستنده با میله اسکلت تا اولین نقطه از لوپ گیرنده سنجیده میشه.

خواهش میکنم. :ymhug: البته اگر صفحات رو مرور کنین و بخصوص پستهای بنده رو ببینین واقعا هیچ نکته فنی ناگفته ای نیست جز اینکه زحمت ساخت مدار و بویژه اسکلت بالاست و اگر دقت نشه متاسفانه ممکنه نتیجه جالبی بدست نیاد!

مرسی از جواب کاملتون
وقتی تو هر پست شما کلی نکته نهفته شکی نیست که تو 190 صفحه بعیده شما نکته ای رو جا انداخته باشین. اینو میدونم.
خوش به حال کسانی که از اول کار همراه بودن. آدم وقتی دیر میرسه و یه دفعه با 190 صفحه مطلب روبرو میشه یکمی سخته دیگه.
شما که میدونم سرتون خیلی شلوغه ولی کاش یه نفر که وقتشو داشت چکیده مطالب رو جمع آوری میکرد و به صورت یه فایل کامل قابل استفاده میشد. نمی دونم شاید یه روز خودم اینکارو کردم. البته وقتی که توباکس رو ساختم و جواب گرفتم. :D
بازم ممنون

سه شنبه 23 دی1392 - 1:03am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 187 , 188 , 189 , 190 , 191 , 192 , 193 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 34 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure