انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 7 مهر1403 - 7:52pm

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 198 , 199 , 200 , 201 , 202 , 203 , 204 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس حمید سلام
بابت تغذیه مدار فرموده بودین بهترین انتخاب سه تا باطری لیتیوم یون 3.7 ولته که سری بسته بشن.
برای داشتن آمپر ساعت بالاتر اشکال نداره 6 تا استفاده کنیم ؟ هر سه تا باطری سری بسته بشه و با سه تای دوم موازی بسته بشه.
یا میشه خروجی سه تای اول رو به ورودی تغذیه مدار و خروجی سه تای دوم رو به مبدل و از اونجا به vt بدیم ؟
در مورد حذف R1 یه سر که میشه همون vt ولی سر دیگه آزاد میمونه یا باید به جایی وصل بشه ؟
پیشاپیش عذر میخوام اگه سوالم بی مورده.
ممنون

دوشنبه 13 بهمن1392 - 1:23am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم رضا جان.
از حیث مدار که هیچ مشکلی نداره میتونین همه این کارها رو برای باطری انجام بدین! :D ولی از نظر باطری باید راهی رو در نظر بگیریم که از نظر استفاده و هزینه و شارژ و عمر باطری همه مسائل بهینه باشن. به این لحاظ استفاده از 3 باطری لیتیوم کار بهتری هست. مصرف مدار هم بیشتر از 150 میلی آمپر نیست و با باطریهای 1 آمپر میتونه حداقل 5 ساعت بخوبی کار بکنه. حالا اگر 2 آمپر بگیرین طبیعتا این زمان کارکرد به دو برابر و حتی کمی بیشتر میتونه برسه. برای زیاد تر کردن آمپر هم میشه باطریها رو اونطور که فرمودین دو به دو موازی کرد. اما از نظر مکانیزم شارژ و دشارژ و طبیعتا عمر باطری طبق تجربه من کار جالبی نیست و باطریها زودتر خراب میشن. در مورد استفاده از باطری مجزا برای مبدل هم فکر نمیکنم اصلا کار جالبی باشه. اتفاقا یکی از مزایای مبدل همین هست که ما از باطری دیگری استفاده نکنیم و باطری 12 ولت ما ضمن اینکه مدار اصلی رو تغذیه میکنه ؛ همزمان به مبدل هم متصل هست تا بتونه ولتاژ بالای مورد نیاز برای افزایش قدرت فرستنده رو هم فراهم کنه.
مقاومت 1 هم در مدار اصلی بلحاظ تغذیه فرستنده از طریق ولتاژ 8 ولت اصلی مدار بوده که طبیعتا وقتی ما ولتاژ فرستنده رو از طریق مبدل تامین میکنیم دیگه مقاومت 1 کلا حذف میشه و سر دیگش که ولتاژ 8 ولت هست واضحه که نباید به جایی وصل بشه!

دوشنبه 13 بهمن1392 - 1:45am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام حمید خان

من میخوام از این نوع افزایش دهدنه ولتاژ استفاده کنم....دور از این مطلبی که توباکس تا این حد نیاز نداره ....آیا استفاده از این براش مشکلی پیش میاره؟؟؟؟

فکر کنم به دلیل نویز کمتری که تو خروجی داره و آمپر بالا بهتر هم باشه....لطفا نظر کارشناسانه خودتون رو بیان کنید....

با تشکر....لطف میکنید...(همچنان به خود مسلط هستم :D )

viewtopic.php?f=19&t=154

دوشنبه 14 بهمن1392 - 11:57am
مدیر کل
مدیر کل

احمد جان قبلا هم عرض کردیم از نظر مدار توباکس هیچ مشکلی نداره. نویزش فرقی نمیکنه و آمپر بالاترش هم استفاده ای در مدار توباکس نداره. دیگه میل خودتون.

دوشنبه 14 بهمن1392 - 3:01pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم رضا جان.
از حیث مدار که هیچ مشکلی نداره میتونین همه این کارها رو برای باطری انجام بدین! :D ولی از نظر باطری باید راهی رو در نظر بگیریم که از نظر استفاده و هزینه و شارژ و عمر باطری همه مسائل بهینه باشن. به این لحاظ استفاده از 3 باطری لیتیوم کار بهتری هست. مصرف مدار هم بیشتر از 150 میلی آمپر نیست و با باطریهای 1 آمپر میتونه حداقل 5 ساعت بخوبی کار بکنه. حالا اگر 2 آمپر بگیرین طبیعتا این زمان کارکرد به دو برابر و حتی کمی بیشتر میتونه برسه. برای زیاد تر کردن آمپر هم میشه باطریها رو اونطور که فرمودین دو به دو موازی کرد. اما از نظر مکانیزم شارژ و دشارژ و طبیعتا عمر باطری طبق تجربه من کار جالبی نیست و باطریها زودتر خراب میشن. در مورد استفاده از باطری مجزا برای مبدل هم فکر نمیکنم اصلا کار جالبی باشه. اتفاقا یکی از مزایای مبدل همین هست که ما از باطری دیگری استفاده نکنیم و باطری 12 ولت ما ضمن اینکه مدار اصلی رو تغذیه میکنه ؛ همزمان به مبدل هم متصل هست تا بتونه ولتاژ بالای مورد نیاز برای افزایش قدرت فرستنده رو هم فراهم کنه.
مقاومت 1 هم در مدار اصلی بلحاظ تغذیه فرستنده از طریق ولتاژ 8 ولت اصلی مدار بوده که طبیعتا وقتی ما ولتاژ فرستنده رو از طریق مبدل تامین میکنیم دیگه مقاومت 1 کلا حذف میشه و سر دیگش که ولتاژ 8 ولت هست واضحه که نباید به جایی وصل بشه!

مهندس ممنون از جواب کاملتون
به نظر شما چکار میشه کرد که حین کاوش متوجه ضعیف شدن جریان باطری بشیم ؟
مثلا تو دلتای 2 خاطرتون هست دو تا ال ئی دی سبز و قرمز این وظیفه رو داشتن.
به نظر شما جای همچین چیزی توی توباکس خالی نیست ؟

سه شنبه 15 بهمن1392 - 11:00am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم رضا جان.
چیزی که شما منظورتون هست نشاندهنده وضعیت باطریه که چند مدار در موردش توی بخش الکترونیک گذاشتیم. قطعا یکیش بدردتون میخوره.

سه شنبه 15 بهمن1392 - 3:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام مهندس حمید عزیز

چندتا سوال
تمام قطعات طبق فرمایشات شما گرفتم...
فقط چندتا سوال

1.خازن 27 پیکو از نوع مولتی لایر پیدا نکردم فقط عدسی گیرم اومد..رو مدار تاثیری داره؟اگه حتی 0/00001 درصد احتمال میدید که باعث اختلال یا یا خوب کار نکردن میشه امر بفرمایید تا از زیر سنگ هم که شده پیدا کنم

2.دیود ژرمانیوم sfd108 رو پیدا نکردم ولی 1n60 پیدا کردم

3.pn4393 رو پیدا نکردم مغازه دار یک ترانزیستور بهم داد گفت مشابه همونه که روش نوشته K583 آیا میشه ازش استفاده کرد؟

4.مقاومت 680 اهم یا همون R45 رو 1 درصد خطا پیدا نکردم ...از توی مقاومت هام فقط این یکی 5 درصده و بقیه 1 درصد مشکلی نداره؟

مهندس جان اگه احتمال میدی که بهتر اینه که هر کدوم قطعات خودشون جایگذاری بشه و از مشابه استفاده نشه امر بفرایید من میگردم دنبال خودش
مرسی...تشکر

سه شنبه 15 بهمن1392 - 7:09pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم احمد عزیز خسته نباشین.
1- تاثیر محسوسی نداره! اگر خیلی میخواین وسواس بخرج بدین بعد از نتیجه گیری میتونین مولتی لایرش رو گیر بیارین و جایگزین کنین. این دو خازن پیکوفارادی کلا نقش مهمی ندارن.
2- دیود ژرمانیوم فقط 1N60 توی بازار هست و جواب هم میده. دیود اصلی کلا توی بازار پیدا نمیشه! این دیود ها فقط اندکی روی حساسیت میتر تاثیر دارن.
3- ترانزیستوری که فرمودین تا حدودی میتونه مشابه ترانزیستور اصلی باشه اما مطمئن نیستم. باید امتحان کنین. برای طریقه نصبش هم میتونین از این شکل کمک بگیرین و اسم پایه ها رو با روی فیبر تطبیق بدین:
http://pinout-circuits-images.dz863.com/106/2SK583.jpg
4- دقت مقاومت 45 هم اهمیتی نداره.

خواهش میکنم. مطمئن باشین نکته ای اگر مهم باشه بنده خودم روش تاکید میکنم! شما بیشتر روی مراحل ساخت اسکلت و لوپها و تنظیم خازن 7 اگر وقت بذارین خیلی بیشتر تاثیر داره.

سه شنبه 15 بهمن1392 - 7:28pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید جان 1n60 هایی که گرفتم مثل دیود زینر میمونه

همونا هستند یا یک نوع خاص از 1n60 ها هستند که ژرمانیومنید و شکل و شمایل متفاوتی دارند؟

سه شنبه 15 بهمن1392 - 7:53pm
مدیر کل
مدیر کل

دیود ژرمانیوم 1N60 که من دیدم بصورت شیشه ای بیرنگ هست که یک طرفش نوار مشکی یا آبی یا قرمز داره. شبیه دیود زینر نباید باشه! دوستان هم فکر کنم شبیه مال شما رو گرفته بودن و مشکل داشتن. بهرحال اگر دیودش درست نباشه فقط قسمت میتر مشکل خواهد داشت.

سه شنبه 15 بهمن1392 - 7:56pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 198 , 199 , 200 , 201 , 202 , 203 , 204 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 32 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure