انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 7 مهر1403 - 7:54am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 216 , 217 , 218 , 219 , 220 , 221 , 222 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین alirezaii21 عزیز.
برای کابل لوپ گیرنده کابل کواکسیال مناسبتر هست. ولی از همون کابل شیلد استریوی فرستنده هم میشه استفاده کرد و مغزیاش رو به هم متصل کرد و برای گیرنده استفاده کرد. بهرحال کابل آنتن تلویزیون همه جا پیدا میشه و برای اتصال لوپ گیرنده خیلی بهتره.

شنبه 10 اسفند1392 - 8:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: El.Dorado
حمید نوشته است:
خسته نباشین alirezaii21 عزیز.
برای کابل لوپ گیرنده کابل کواکسیال مناسبتر هست. ولی از همون کابل شیلد استریوی فرستنده هم میشه استفاده کرد و مغزیاش رو به هم متصل کرد و برای گیرنده استفاده کرد. بهرحال کابل آنتن تلویزیون همه جا پیدا میشه و برای اتصال لوپ گیرنده خیلی بهتره.

مهندس جان تشکر کابل آنتن که نوع خوبش کرمانه درسته؟

یا علی گفتیم و عشق آغاز شد

شنبه 10 اسفند1392 - 8:53pm
مدیر کل
مدیر کل

مساله کیفیت کابل بلحاظ مقدار خازن داخلی برای فلزیاب های پالسی اهمیت داره! دقت کنین سیستم کار در این فلزیاب های وی ال اف کلا متفاوت هست و ما در مدار خازن 6 و 7 رو در دو سر کابل داریم که برای تنظیم فرکانسی گیرنده استفاده میشن. در واقع کابل شما هر چقدر ظرفیت خازنی داشته باشه باز هم با تنظیم خازن 7 جبران میشه که نهایتا 100 پیکو بیشتر تفاوت ایجاد نمیکنه و این مقدار حتی در قدرت سنس هم تاثیر محسوسی نداره. پس اگر بعد از تنظیم خازنها هم کابل رو عوض کنین تنظیم زیاد بهم نمیخوره.
بنابراین در این مدار مساله اثر خازنی کابل چه در فرستنده و چه در گیرنده اهمیتی نداره. اما برعکس کیفیت شیلد کابل اهمیت زیادی داره! پس در اینجا برای کابل گیرنده کابلی بهتر هست که هم شیلد و هم فویل داخلش داشته باشه تا نویزپذیریش کمتر بشه.

شنبه 10 اسفند1392 - 9:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
مساله کیفیت کابل بلحاظ مقدار خازن داخلی برای فلزیاب های پالسی اهمیت داره! دقت کنین سیستم کار در این فلزیاب های وی ال اف کلا متفاوت هست و ما در مدار خازن 6 و 7 رو در دو سر کابل داریم که برای تنظیم فرکانسی گیرنده استفاده میشن. در واقع کابل شما هر چقدر ظرفیت خازنی داشته باشه باز هم با تنظیم خازن 7 جبران میشه که نهایتا 100 پیکو بیشتر تفاوت ایجاد نمیکنه و این مقدار حتی در قدرت سنس هم تاثیر محسوسی نداره. پس اگر بعد از تنظیم خازنها هم کابل رو عوض کنین تنظیم زیاد بهم نمیخوره.
بنابراین در این مدار مساله اثر خازنی کابل چه در فرستنده و چه در گیرنده اهمیتی نداره. اما برعکس کیفیت شیلد کابل اهمیت زیادی داره! پس در اینجا برای کابل گیرنده کابلی بهتر هست که هم شیلد و هم فویل داخلش داشته باشه تا نویزپذیریش کمتر بشه.

مهندس جان سیم گیرنده من بجز شیلد 2تا سیم مغزی داره که من برای ارتباط فقط از 2تا مغزی سیمم استفاده کردم بنظرتون بهتر نیست 2تا سیم مغزیرو به یه سره سیم لوپ گیرنده و شیلد سیم رو به سره دیگر سیم لوپ گیرنده وصل کنم چون شیلد سیم من از نوع با کیفیت و حجیم هست؟

شنبه 10 اسفند1392 - 10:04pm
مدیر کل
مدیر کل

alirezaii21 من که عرض کردم اگر برای لوپ گیرنده هم از همون کابل شیلد استریو بخواین استفاده کنین همین حالتی که گفتین وصل بشه بهتره. اما گفتم که کابل آنتن برای گیرنده بهتر جواب میده و براحتی هم در دسترس هست! پس چه اصراری هست و چه دلیلی داره که حتما برای گیرنده هم از کابل فرستنده استفاده بشه؟! :D
از این گذشته شما دستگاه رو اول راه بیندازین اگر جواب گرفتین میتونین روی این جزئیات هم بیشتر کار کنین تا نتیجه بهتر بشه. چون این جزئیات فقط روی کیفیت جوابدهی تاثیر دارن! اما اگر یک اشکال مهم در مدار یا اسکلت وجود داشته باشه دستگاه اصلا درست کار نمیکنه! پس در پروژه ها همیشه باید ابتدا به نکات کلیدی و تعیین کننده در کارکرد توجه داشت و بعد جزئیات رو میشه بهتر کرد. در واقع مشکل پرداختن به این جزئیات در میانه راه غافل شدن از کلیات هست!

شنبه 10 اسفند1392 - 10:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
alirezaii21 من که عرض کردم اگر برای لوپ گیرنده هم از همون کابل شیلد استریو بخواین استفاده کنین همین حالتی که گفتین وصل بشه بهتره. اما گفتم که کابل آنتن برای گیرنده بهتر جواب میده و براحتی هم در دسترس هست! پس چه اصراری هست و چه دلیلی داره که حتما برای گیرنده هم از کابل فرستنده استفاده بشه؟! :D
از این گذشته شما دستگاه رو اول راه بیندازین اگر جواب گرفتین میتونین روی این جزئیات هم بیشتر کار کنین تا نتیجه بهتر بشه. چون این جزئیات فقط روی کیفیت جوابدهی تاثیر دارن! اما اگر یک اشکال مهم در مدار یا اسکلت وجود داشته باشه دستگاه اصلا درست کار نمیکنه! پس در پروژه ها همیشه باید ابتدا به نکات کلیدی و تعیین کننده در کارکرد توجه داشت و بعد جزئیات رو میشه بهتر کرد. در واقع مشکل پرداختن به این جزئیات در میانه راه غافل شدن از کلیات هست!

البته که حق با شماست چشم مهندس :-BD

شنبه 10 اسفند1392 - 10:57pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید جان سلام
بالاخره توباکس من هم ساخته شد...
البته با این همه کمک و راهنمایی که کردین میشه گفت شما ساختیش نه من !
ریسک بزرگی کردم ، بدون هیچ چک و تستی آی سی ها رو جا زدم ، همه چی رو هل دادم تو جعبه ، لوپها و دسته رو مونتاژ کردم و روشنش کردم...
ولی بدون هیچ مشکلی کار کرد و جواب داد..
لحظه جالبی بود.
واقعا ممنون از کمک های شما. خیلی بزرگواری.
فقط دو تا مورد هست:
1- بردش خیلی کمه (70 سانت واسه برد مسی 25×25 ) که البته با توجه به اینکه تو اتاق مملو از فلز تستش کردم شاید طبیعی باشه.
2- سه تا باطری 4 ولت 1 آمپر SLA سری کردم. فرستنده 50 میلی آمپر از طریق مبدل که رو 18 ولت تنظیم شده میکشه که ظاهرا طبیعی هستش.
مسئله غیر عادی اینه که وقتی دستگاه روشن میشه ولتاژ دو سر باطری سریع افت میکنه و به 11.5 و حتی 11 میرسه که خودم به مصرف بالای گیرنده مشکوکم.
به نظر شما مشکل از چیه ؟

شنبه 10 اسفند1392 - 11:13pm
مدیر کل
مدیر کل

رضا جان خسته نباشین. خب تبریک میگم. میشه گفت کارتون خیلی درست بوده که همون بار اول دستگاه راه افتاده! بابت لطفی هم که داشتین ممنون. :ymhug:
1- برد این فلزیاب برای فیبر مسی 25 در 25 در حالت تقویت شده با مبدل باید حدود 2.5 متر باشه. پس برد شما فعلا خیلی کمه! حتی در حالت تقویت نشده هم بنظرم باید تا حدود 1.5 متر بتونین جواب بگیرین. بیشتر حدس میزنم خازن 7 شما میزون نیست و باید با آزمون و خطا مقادیر مختلف رو امتحان کنین و ببینین برد چقدر تغییر میکنه. اگر تغییر زیاد محسوس نبود احتمالا خازن 6 هم یک رنج کمتر یا بیشتر باید گذاشته بشه و مجددا خازن 7 تست بشه تا بیشترین برد بدست بیاد. البته نال کردن درست لوپها در کنار تنظیم ولومها هم تاثیرگذار هستن. و همونطور هم که فرمودین برد بالا وقتی حاصل میشه که فلز بزرگ دیگری تا شعاع چند متری دستگاه وجود نداشته باشه.
2- باطری شما خوبه ولی اگر 2 آمپر بود میتونست کمی بهتر باشه. مصرف خروجی مبدل شما اگر 50 میلی آمپر هست کاملا درسته! خوشحالم که شما این اندازه گیری رو انجام دادین و محاسبات اولیه من هم تایید شد.
همونطور که عرض کردم باطری شما اگر 2 آمپر بود میتونست بهتر باشه. حالا شما مصرف جریان کلی که از باطری عبور میکنه اندازه بگیرین. باید بین 150 تا 200 میلی آمپر باشه. اگر خیلی بیشتر بود احتمالا اشکال از مبدل شماست که تلفات انرژی زیادی داره. این مساله معمولا بصورت داغ کردن زیاد ایسی 34063 خودش رو نشون میده. چون وقتی ولتاژ رو در خروجی 2 برابر میکنه ؛ در حالت ایده آل باید دو برابر جریان خروجیش ؛ از ورودی یعنی باطری هم جریان بیشتری بکشه! ولی هیچ مبدلی ایده آل نیست و پیشرفته ترین مبدل های ولتاژ که بصورت آیسی با تکنولوژی بالا ساخته میشن و بسیار هم گران هستن حداقل 3 درصد تلفات انرژی دارن. در این مبدل نسبتا ساده و ارزان ما حدود 20 درصد تلفات انرژی داریم. پس اگر 50 میلی آمپر جریانکشی روی خروجی 24 ولت دارین ؛ روی ورودی 12 ولت خودتون باید حدود 120 میلی آمپر جریانکشی داشته باشین! اگر خیلی بیشتر از این باشه معمولا سیم پیچ مبدل کیفیت خوبی نداره و باید تعویض بشه. مصرف قسمت گیرنده هم خیلی کمتر هست و به همین جهت عرض کردم مصرف کلی میتونه در رنج 150 تا 200 میلی آمپر باشه. با چنین مصرفی میشه انتظار داشت با باطری 1 آمپر شما دستگاه حدود 4 ساعت بخوبی کار کنه. ولی اگر باطری 2 آمپری بذارین این زمان کارکرد به بیش از 2 برابر هم افزایش پیدا میکنه.

شنبه 10 اسفند1392 - 11:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: digger land
باسلام. :ymhug: اقا رضا فلاح اگر میشه لطف کنیداز پشت وروی مدارتان عکس بگیرید واپلودکنید وقطعاتی که به کار بردین بنویسید خیلی خیلی ممنون میشم اگر این کار راانجام دهید..

توماس ادیسون : نود و هشت درصد موفقیتها عرق روی پیشانی است و تنها دو درصد الهام از درون است.

یکشنبه 10 اسفند1392 - 12:11am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

ممنون مهندس
فرمایش شما کاملا متین و منطقی هستش. ولی آی سی مبدل کاملا خنکه. این بود که به مصرف گیرنده شک کردم. مجددا جریانکشی مدار رو چک می کنم و خدمتتون عرض می کنم نتیجه رو.
مرسی

یکشنبه 10 اسفند1392 - 12:25am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 216 , 217 , 218 , 219 , 220 , 221 , 222 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 32 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure