انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 7 مهر1403 - 3:57am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 222 , 223 , 224 , 225 , 226 , 227 , 228 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بله استاد من اون خازن 1رو هم عوض کردم اما چون از روی یه برد دیگه که مال پاور ویدیو بود ورداشتم مشکوک بود و حالا با یه دونه نو میگیرم و نتیجه رو میگم
در ضمن میخواستم کارکرد قسمت فرستنده رو که چه طور نوسان میکنه رو لطف کنی توضیح بدی
ممنون استاد عزیز

هرگاه در زندگي به يك در بزرگ كه يك قفل بزرگ هم دارد رسيدي ،
نترس و نااميد نشو.زيرا اگر قرار بود در باز نشود جاي آن يك ديوار مي گذاشتند!

یکشنبه 18 اسفند1392 - 2:42pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
خب قسمت فرستتده بصورت یک اسیلاتور پوشپولی بسته شده که بر اساس خازن 1 و لوپ فرستنده و خازن 2 و 3 روی فرکانسی حدود 11 کیلوهرتز نوسان میکنه و در عین حال ولتاژ بالایی هم در سر لوپ فرستنده ایجاد میشه. شکل امواج سر لوپ هم بصورت سینوسی هست و دامنه این امواج هم در حالت تقویت شده تا بالای 200 ولت میرسه که با اسیلوسکوپ قابل بررسی هست.

یکشنبه 18 اسفند1392 - 2:48pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اقا حمید سلام .می شه به صورت فولمول فرکانس فرستنده را تعیین کرد. با توجه به اینکه من ظرفیت خازن 1 و ظرفیت سیم پیچ فرستنده رو دارم .اگه فرمولی وجود داره ممنون میشم اعلام کنید.خازن یک من دقیقا 47.8 و ظرفیت سیم پیچ 5.36 میلی هانری هستش.

یکشنبه 18 اسفند1392 - 4:19pm
مدیر کل
مدیر کل

talar عزیز فرمول بصورت خیلی دقیق وجود نداره و در عمل همیشه کمی اختلاف فرکانس بوجود میاد! اما اگر بصورت حدودی بخواین حساب کنین به این صورت هست:
         1
-------------------
2Pi*Radikal(L*C
که در این فرمول Pi همون 3.1416 و L ظرفیت لوپ فرستنده بر حسب هانری و C ظرفیت خازن 1 بر حسب فاراد هست.
البته اگر خودتون محاسبه کنین متوجه میشین فرکانسی که با این فرمول حساب میشه همیشه کمی کمتر از فرکانس واقعی در این مدار هست. علتش هم تاثیر جزئی خازنهای 2 و 3 و 5 و همینطور خازن داخلی لوپ و کابل لوپ و مقاومت خود لوپ هست که در مجموع محاسبه دقیقش فرمول بسیار پیچیده تری پیدا میکنه. اما با همین فرمول فرکانس نهایتا 500 هرتز کمتر از عدد واقعی بدست میاد که با در نظر گرفتن همین اختلاف میتونین عدد نسبتا دقیقی رو بدست بیارین و برای حساب و کتاب شما کاملا کافی هست.

یکشنبه 18 اسفند1392 - 5:46pm

با سلام و خسته نباشید به اساتید و دوستان محترم بخصوص آقا حمید که خیلی زحمت میکشد.
توباکس را بعد از مدتی ساختم.ولی چند ایراد دارد متشکر میشوم کمکم کنید.
1.آیا توباکس به طلا حساسیت دارد؟ اگه داردچرا توباکس من ندارد؟
2.بر اساس تمام تغیراتی که در سایت بود ساختم ولی احساس میکنم بردش کم باشد.یک پیچ گوشتی را در 30 سانت با تغییر خازن 7 به 7/4 نانو و خازن 6 به 470 نانو میزند.
یک نکته جالب: توباکس من به بیل حساسیت دارد ولی به کلنگ ندارد(بخدا راست میگم).
احساس میکنم فرکانس دستگاه ایراد داردو مدارد افزایش ولتاژم درست کار میکند و ترانزیستورهای 2n2219A داغ نمیکند. ممنون میشوم راهنماییم کنید

یکشنبه 18 اسفند1392 - 11:46pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون شما هم خسته نباشین.
1- بله به فلزات غیر اهنی اتفاقا حساسیتش بیشتره.
2- این فلزیاب جهت سنس اهداف بزرگ و دارای سطح قابل ملاحظه کاربرد داره! فلزاتی که سطحشون کوچکتر از 10 در 10 سانت هست خیلی خوب قابل سنس نیستن. تفاوت بین بیل و کلنگ هم در این مورد میتونه همین باشه!
بهرحال بنظر میرسه دستگاه شما داره کار میکنه. روی تنظیم خازن 6 و 7 باید بیشتر کار کنین و همینطور درست نال کردن لوپها و تنظیم ولومها. در این صورت برد افزایش پیدا میکنه.

یکشنبه 18 اسفند1392 - 11:53pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام مهندس
بعد از چند روز بالاخره فرصت شد رو دستگاه کار کنم.
اگه خاطرتون باشه عرض کردم که بعد از مونتاژ بدون هیچ مشکلی کار کرد. فقط برد کم بود که با توجه به جریانکشی درست مبدل و برد اصلی شما فرمودین که برم سراغ C7 .
امروز قبل از تعویض C7 گفتم یه چکی کل مدارو بکنم. که اینا دستگیرم شد:
1- لوپ گیرنده 4 اهم 5.23mh
2- لوپ فرستنده 4 اهم 5.31mH و فرکانس 10.1kHz
3- ولتاژ T1 معادل ولتاژ مبدل (20 ولت)
4- ولتاژ T2 نصف ولتاژ مبدل (10 ولت)
5- ولتاژ پایه 7 آیسی 741 دقیقا 8.31 ولت
6- ولتاژ شیلد 4.14 ولت
7- جریانکشی مبدل از باطری 100mA
8- جریانکشی فرستنده از مبدل 50mA
9- جریانکشی گیرنده از باطری 40mA
10- ولتاژ AC دو سر لوپ فرستنده 22 ولت
11- T1 و T2 داغ میکنن ( تقریبا زیاد)
12- برد دستگاه با ولتاژ 20 مبدل واسه فیبر 25 در 25 مسی تو اتاق 70 سانت
با توجه به مورد 10 و 11 فکر می کنم مشکل فقط C7 نیست
لطف میکنید راهنمایی کنید ؟

دوشنبه 19 اسفند1392 - 4:30pm
مدیر کل
مدیر کل

خب مشخصاتی که فرمودین درست هست. بجز اینکه با ولتاژ 20 ترانزیستورهای 1 و 2 نباید زیاد داغ بکنن. ولتاژ خروجی لوپ فرستنده رو هم نمیشه با ولتمتر معمولی درست متوجه شد و بستگی به مولتی متر شما داره. با این حال ولتاژی که فرمودین خیلی پایین بنظر میرسه که در این صورت برد کم هم منطقی هست. شما وضعیت لوپ فرستنده و سلامت خازن 1 و 2 و 3 و 5 رو بررسی کنین.

دوشنبه 19 اسفند1392 - 4:58pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستانی که دستگاهشون راه افتاده اگه میشه راهنمایی کنند که دستگاه در حالت عادی بوق داره یا نه.در حالت سرچ عقربه میتر بالا میره یا نه،در حالت کویل ادجاست چطور .قبل از نال کردن و تو شرایط اولیه شروع به کار دستگاه ، توباکسشون چه رفتاری داشته،بعد از نال کردن به چه حالتی رسیده.اگه لطف کنید راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

the trouble is , you think you have time

دوشنبه 19 اسفند1392 - 6:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: digger land
سلام مهندس حمیداگر برات زحمتی نیست مدارمنو چک کن چون اصلا صدانداره ومیترش تکان نمیخوره..تاحالا دوتا فیبر جدید عوض کردم وتمام قطعاتش هم تست کردم سالم بودند .به قول معروف مدار گرم نمیشه. به نظر شما میتونه اشکال از ای سی ها باشه .. درضمن فرستنده وگیرنده اصلا ولتاژی ندارند وفرکانس هم تولید نمیکنند.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

توماس ادیسون : نود و هشت درصد موفقیتها عرق روی پیشانی است و تنها دو درصد الهام از درون است.

دوشنبه 19 اسفند1392 - 7:29pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 222 , 223 , 224 , 225 , 226 , 227 , 228 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 24 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure