انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 12 مهر1403 - 6:16am

پاسخ به موضوع  [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 43 , 44 , 45 , 46 , 47 , 48 , 49 ... 362  بعدی
 توباکس ساشو - قویترین فلزیاب جهان! 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید جان ممنون از راهنمایی کامل تون

شنبه 11 خرداد1392 - 10:11am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

سلام و خسته نباشید به همگی
دوستان منظور از j1,j2توی مدار تو باکس چیه؟باید با سیم به هم وصل کنیم؟
و هم چنین بهترین مکان برای قرار دادن فیوز کجا هستش؟
و اینکه ترانزیستور j111پایه هاش مثل عکسی هست که قرار دادم؟
مرسی دوستان @};- @};- @};-

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 11 خرداد1392 - 3:32pm
مدیر کل
مدیر کل

بله فرشاد جان J1 , 2 در واقع جامپر هستن یعنی باید نقاط 1 به هم و 2 هم به هم وصل بشن با سیم. مراقب باشین 1 با 2 اتصالی نکنه!
این مدار به اون شکل فیوز احتیاج نداره. اگرم مدارتون در اوایل کار ایرادی داشته باشه مرتب فیوز میسوزونین مگر اینکه آمپرش رو بالا بگیرین! که در اون صورت هم دیگه فیوز نمیشه! :D بهرحال سر راه مثبت باطری بعد از کلید مناسبترین قسمت هست بنظر من و فیوز 250 میلی آمپر میشه گذاشت.
فرشاد جان از شما دیگه بعید بود عکس ترانزیستور 111 رو همین صفحه قبلی من گذاشتم که!

شنبه 11 خرداد1392 - 3:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دست گلتون درد نکنه مهندس
حق با شماست یه لحظه حساس شدم رو ترانزیستور چون تو مدار یه ذره غیر عادی جارفت واسه همین پرسیدم
خیلی گلی @};- @};- @};-

شنبه 11 خرداد1392 - 3:51pm

سلام مهندس حمید
من لوپ را ساختم خیلی خوب هم به همدیگه چسبوندم سیمهای 0.70 رو و دقیقا 72 دور پیچیدم البته اندازه 27*33 دقیق در نیمد یه 0.5 سانت کم و زیاد داره .مشکلم اینجاست که نمیدونم به چه صورتی میلی هانری رو اندازه بگیرم مولتیمترم هم dec 330fc هست که ظاهرا هانری رو نمیشه اندازه گرفت اما اسیلوسکوپ دارم ولی فکر نکنم اون به درد بخوره.
یه مشکل دیگه هم دارم سر مداره افزایش دی سی اونو وصل کردم به پاور و ولتاژ رو گذاشتم روی 12 و آمپر هم روی 2 اما بعد از چند ثانیه از مقاومت lL1 دود بلند شد نمیدونم چرا این اتفاق افتاد می شه راهنماییم کنید

شنبه 11 خرداد1392 - 6:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوستان گلم سلام و خسته نباشید دوباره
یه چند تا سوال دیگه خیلی مهم به نظرم رسید اگه امکانش بود جواب بدید.مرسی :-*
1.لوپ متحرک یک بار برای همیشه تنظیم میشه یا نه هر بار باید تنظیمش کنیم؟(برای این میپرسم که اگه یک بار باشه بعداینکه فهمیدیم نقطه بالانس کجاست ثابت درستش کنیم)
2.استادحمیدنوع بدنه یه مقدار گیج کننده شد به نظر خودتون بهترین جنس برای بدنه چیه؟آلومنیوم یا چوب
3.لوپ دستگاه در حین کاوش چقد باید از زمین ارتفاع داشته باشه؟(چون می خوام دسته رو بر حسب اون فاصله بسازم)
4.استاد حمید فرمودید:بهترین فاصله برای لوپ ها 95 سانتی متره.منظور از 95 سانتی متر فاصله مرکز لوپ ها از هم دیگه هستش یا فاصله مرکز لوپ فرستنده تا ضلع نزدیکتر لوپ گیرنده؟(لطفا تصویر یک و ببینیدAیاB؟)
5.بنده میخوام برای لوپ ها قاب پلاستیکی بسازم که سیم پیچ لوپ ها کاملا توش قرار بگیره و درش بسته شه،(ولی دوستان بیشتر رو چوب چسبونده بودن و روش باز بود)به نظرتون این کاری که من می خوام انجام بدم مشکلی پیش نمیاره؟
6.و با توجه به تصویر دو،آیا میخ هایی که باید رو چوب بزنیم برای سیم پیچ کردن لوپ ها با اون یه سانتی که گفتید مد نظر مون باشه(تا گوشه هاتیز نشه)فاصله هاشون درسته؟
7.وقتی داریم سیم ها رو دور میخ هامی پیچیم اگه رو هم بپیچیم مشکلی پیش نمیاد؟یا باید حتما کنار هم باشن تا اندازه حلقه ها کاملابرابر باشه؟
8.اولین و آخرین دور لوپ ها(که به کابل وصل میشن)باید کاملا نزدیک به هم باشن (ینی تا آخرین دور بسته شن و حلقه آخر رو هم کامل کنن؟)یا یه فاصله خاصی باید رعایت شه؟
زیادشد شرمنده.مرسی @};- @};- @};-

شنبه 11 خرداد1392 - 6:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام
فرشاد جان مرسی سوالای خوبی پرسیدین
کاش جوابای اساتید هم مثل سوالای شما تصویری باشه

شنبه 11 خرداد1392 - 7:23pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم فرشاد جان. البته بازم تاکید میکنم مطالب قبلی رو با دقت مرور کنین چون جواب خیلی از سوالات تا الان داده شده! :D
1- لوپ فرستنده تقریبا هر بار موقع استفاده باید تنظیم بشه! پس متحرک دراوردنش به صورتی که هم زاویه لوپ نسبت به محور و هم بالا و پایین رفتنش کمی قابل تغییر باشه مهم هست. البته در نظر داشته باشین حالت تقریبیش به صورت عمود نسبت به محور اسکلت و وسط محور هست.
2- بهترین جنس بدنه آلومینیوم نازک هست. یعنی ضخامت لوله در حد 2 سانت باشه خیلی خوبه. اگر نتونستین چوب هم خوبه ولی اصلا به خوبی آلومینیوم نیست!
3- فاصله دستگاه تا زمین حداقل باید 20 سانت و حداکثر بنظر من 50 سانت باید باشه.
4- منظور از 95 سانت فاصله بین دو لوپ حدفاصل لوپ فرستنده تا ابتدای لوپ گیرنده هست. فاصله مرکز به مرکز طبیعتا بیشتر میشه.
5- اتفاقا مدلی که شما مد نظرتون هست برای قاب لوپ بسیار خوبه. ولی شرط مهمش اینه به هیچ عنوان موقع حرکت دادن دستگاه لوپها نباید تکان بخورن یا لرزشی داشته باشن! این مساله بسیار مهمه. حتی یک لرزش جزئی لوپ و یا اسکلت همونطور که قبلا گفتم باعث بوق زدن دستگاه میشه!
6- برای درست کردم لوپ سوال خیلی خوبی کردین. بنظر من شما مستطیلی که روی چوب در نظر میگیرین باید حدود 32.5 در 26.5 سانت باشه. البته ابعاد دقیق لوپ اهمیتی نداره. ولی برای گوشه ها که عرض کردم سعی کنین نوک تیز نباشه ؛ بنظر من بهترین کار اینه اون مستطیلی که در نظر دارین در نزدیک هر گوشش 2 میخ بزنین که هر میخ تا گوشه مستطیل 2 سانت فاصله داشته باشه! یعنی کلا از 8 میخ استفاده کنین. اینجوری موقع پیچیدن به طور خودکار گوشه ها خمیدگی مناسبی پیدا میکنن. میخی هم که استفاده میکنین نه خیلی نازک باشه و نه خیلی ضخیم! اینجوری بهتر در میاد.
7- برای پیچیدن لوپ نظم و ترتیب ویژه ای لازم نیست. در واقع خوبی این نوع لوپ همینه که راحت قابل پیچیدن هست. فقط سعی کنین تا حدودی محکم بپیچین و بنظر من بهتره قبل دراوردن از روی میخ ها در چند قسمت سیم ها رو کاملا دسته کنین تا به هم فشرده بشه و چسب بزنین که محکم بشه و بعدا فرمش به هم نخوره.
8- اولین و اخرین دور هم مهم نیست کنار هم باشن. بهرحال وقتی سیمها رو فشرده میکنین روی هم دیگه اصلا نمیشه ترتیب خاصی داشته باشن. ولی خب منظم بودن سیمها میتونه کمی تاثیر مثبت در کارایی لوپ هم داشته باشه. حلقه اخر هم تا جایی که ابتدای حلقه اول هست پیچیده میشه. جوری که جفت سیمهای اتصال لوپ کنار هم قرار بگیرن.

شنبه 11 خرداد1392 - 7:38pm
مدیر کل
مدیر کل

sadegh1982 نوشته است:
سلام مهندس حمید
من لوپ را ساختم خیلی خوب هم به همدیگه چسبوندم سیمهای 0.70 رو و دقیقا 72 دور پیچیدم البته اندازه 27*33 دقیق در نیمد یه 0.5 سانت کم و زیاد داره .مشکلم اینجاست که نمیدونم به چه صورتی میلی هانری رو اندازه بگیرم مولتیمترم هم dec 330fc هست که ظاهرا هانری رو نمیشه اندازه گرفت اما اسیلوسکوپ دارم ولی فکر نکنم اون به درد بخوره.
یه مشکل دیگه هم دارم سر مداره افزایش دی سی اونو وصل کردم به پاور و ولتاژ رو گذاشتم روی 12 و آمپر هم روی 2 اما بعد از چند ثانیه از مقاومت lL1 دود بلند شد نمیدونم چرا این اتفاق افتاد می شه راهنماییم کنید

صادق جان همونطور که عرض کردم ابعاد دقیق و حتی تعداد دور دقیق در این دستگاه اهمیت زیادی نداره! چون در هر صورت شما باید تنظیم فرکانسی رو با میزون کاردن خازن 7 انجام بدین و از طرف دیگه فرکانس دقیق کار دستگاه مهم نیست درست 11 کیلوهرتز باشه! دوستان با 10 کیلوهرتز یا 12 کیلوهرتز هم جواب خوبی گرفتن.
بنابراین شما وقتتون رو سر اندازه گیری طرفیت لوپ نذارین! اگر ابعاد درست باشه و دورها هم 72 واقعا بوده باشه ظرفیت هم درسته. فقط لوپ رو دور تا دور چسب شیشه ای بپیچین که تمام لایه های سیمهاش بصورت فشرده روی هم قرار بگیره.
در مورد مدار افزاینده ولتاژ خیلی از دوستان تا الان مشکلاتی داشتن! شما مطالب داخل فایل رو با دقت مجددا بخونین. درست کردن اون سیم پیچ طبق دستوری که نوشته شده بسیار مهمه. ضمن اینکه پتانسیومتر 100 کیلو رو هم برای اول کار سعی کنین روی وسط بذارین یعنی حدود 50 کیلو. در این صورت ولتاژ خروجیش هم باید حدود 25 ولت باشه. اگر منظورتون از دود کردن همون سیم پیچ بوده شاید سیمتون خیلی نازک بوده یا دورها کافی نبوده یا هسته فریتش خوب نبوده.

شنبه 11 خرداد1392 - 7:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان این لوپ هایی بود که دوستم برام ساخت چون خودم سیم نداشتم اونم باسیم شصت و پنج برام ساخته دورشم نوار آلومینیومی پیچیده و یه سیمم بهش وصل کرده. اون مدارم مبدل 12 به 24 ولت یک آمپریه که دوستم قبلا داشت :D
فیبرو هم مونتاژ کردم مونده این PN4393 که حتی نتونستم مشابهشم رو پیدا کنم!!! فعلا شاسی رو بسازم که نمیدونم دوستان میخوان با چی بسازن یا با چی ساختن که از تجربشون استفاده کنم ممنون

شنبه 11 خرداد1392 - 7:54pm
YIM
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3618 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 43 , 44 , 45 , 46 , 47 , 48 , 49 ... 362  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 28 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure